« Tagasi

Türi muuseumis näitus "EV 100 Peegeldused - rahvuslik joon tarbekunstis 1940-1990"

Sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik - rahvuslike joonte kaudu oleme suutnud kanda mälestusi rahvusriigist ja iseseisvusest läbi kõigi punase eesriidega looritatud aastate. Mõtleme ennast pool sajandit tagasi, 1970ndatesse näiteks. Millega sisustasime oma kodud? Eks ikka sellega, mida kauplusest heal juhul saada oli: Standardi mööbel, Estoplasti valgustid, Sindi ja Kreenholmi kangad. Kui pääsesid tutvuste kaudu defitsiidile lähemale, siis ka ehk Poola portselan, Tšehhi kristall ja Saksa DV lapsevanker.
 
Aga peaaegu igast toonasest kodust võis leida ka midagi just meile ja Eestile omast. Olgu selleks siis Salvo nukud, Norma mänguasjad ja Tarbeklaasi tooted. Polnud vist ühtegi uut ja uhket sektsioonkappi, mille klaasitaguses poleks ilutsenud rahvariietes Salvo nukk. Värskelt tapeeditud seinalt kusagil Mustamäe korrusmajas võis aga kindlasti leida mõne Tallinna ehituskeraamikatehase seinaplaadi.
 
Kui sealt veel edasi vaadata, leidus kodudes ka kunagise kunstitoodete kombinaadi ARSi toodangut, kaunist nahkehistööd ja kodumaiste kunstnike graafikat. Mõni Hugo Mitti või Esko Lepa värviline linool kippus ikka seintele eksima - kodused rannavaated, metsad ja järved.
 
Ja loomulikult ehted. Rahvariided on meil alati au sees olnud ja sinna sobituvad ehted samuti, olgu nende valmistajaks siis koondise UKU meistrid või Tallinna juveelitehas.
 
Käesolev näitus ongi väike tagasivaade aegadesse, mil tarbekunst tuletas meile meelde, kes me oleme. 
 
Suur tänu lahketele Türi kogujatele Kristjan Männale ja Rene Viljatile, kes aitasid oma kogudes leiduvaga väljapanekut rikastada. Head vaatamist ja äratundmist!
 
Teet Reier, näituse koostaja