Palun tule Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale,
mis toimub 2017. aasta aprillist kuni 2020. aasta veebruarini.

Selline ilus KUTSE meile kõigile on Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud
veebilehel https://ev100.ee/

 

Ettevalmistused Eesti riigi juubeli tähistamiseks käivad hoogsalt. Programm katab kõiki eluvaldkondi, on üle-eesti ja ka välisriikides. Pidupäeva tähistamisse saame me kõik oma panuse anda. Türi vallas moodustati Eesti Vabariik 100 tähistamise koordineerimiseks ajutine komisjon, toimus kohtumine EV100 suursündmuste juhi Margus Kasterpalu ja matka projektijuht Paavo Nael'aga ning avalik arutelu. Meil on kogunenud hulgaliselt vahvaid ideid, kuidas Türi vallas Eesti riigi 100ndat juubelit võiksime tähistada ja millise kingituse oma kogukonnale teha. Jagame mõtteid nüüd vallarahvaga ja kutsume koostööle.

Mõelge kodudele! Iga Eesti pere võiks pingutada, teha midagi enda pere ja kodu heaks.
Teha ka midagi kogukonnaga koos, kogukonna heaks. Hea kingitus on elamus. Et oleks mida meenutada, käega katsuda ja lapselastele rääkida.

Igal perel on oma plaanid, viige need ellu! On selleks uus lipumast, koerakuut, rajatud hekk  või värskelt värvitud maja ja uus aed või aiavärav. Miks mitte istutada 2018. aastal enda perre sündinud lapsele oma puu. Tulevikus saaks näidata ja rääkida, et see oli sel aastal kui meie riik sai 100 aastaseks. Kõik selle võiks jäädvustada ka fotodele. Milline oli olukord enne parendamist ja milline on nüüd. Samuti tasuks üle vaadata vanad fotoalbumid. Äkki on ajaloolistel fotodel jäädvustatud toredaid hetki ja paiku? Võibolla teab keegi mõnda vahvat lugu pildil oleva inimese või paiga kohta rääkida? Fotopärand ja muud ajaloolised materjalid tasuvad kogumist, teistele näitamist ja säilitamist.

Järgmisel aastal on Türi vald suurem. Siin on kokku üks linn, neli alevikku ja 53 küla. Mis on meie arvates head Türi "asjad", meie väärtused? Kogume kokku 100 Head Türi Asja. Kui iga valla paik nimetab vähemalt paar väärtuslikku, olulist "asja", mida ise või mida teised minu kodukohas hindavad ja põnevaks peavad, saamegi 100 ja rohkem väärtust. Mõelge ja saatke oma arvamused meile.

Koristame ära oma kodu ja koduümbruse. Iga kodu või ettevõte võiks pingutada selle nimel, et 2018. aastal oleks koduaknal/rõdul/äride vaateaknal/õues lillekast. Enda loodud lilleilu toob kõigile rõõmu ja soojendab hinge!

Kindlasti saab toimuma vallas ka üks suur suvine rahvapidu ja külades palju väiksemaid kokkusaamisi. Kutsume sõbrad külla ja saame kokku! Juubel on võimalus ühiselt kavandada ja võtta ette olulisi asju. SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital avas taotlusvooru (www.kysk.ee), uuri ja taotle oma algatusele vahendeid!

Jaanuarikuu Türi Rahvalehes jagasime teiega komisjoni mõtteid. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva info leiab ka valla kodulehelt ja sotsiaalmeediast. Ootame Teie mõtteid ja eelistusi väärika tähtpäeva tähistamiseks meilile katrin.soomets@tyri.ee

Kui rikkalik ja huvitav saab olema meie sünnipäevapidu, sõltub meie igaühe panusest.

 

Türi valla komisjonile laekunud ideed:
- Tähelepanu peatänavale, sest seda näevad kõik, kes linnast läbi sõidavad. Iga kodu või ettevõte võiks pingutada selle nimel, et 2018. aastal oleks koduaknal/rõdul/äride vaateaknal/õues lillekast;

- Heakorra konkurss vallas, igal aastal erinev teema- postkastid, koduvärav,..
- Majade värvimise kampaania 2018. aastal, nõuanne spetsialistilt ja soodushinnaga värvi ostmine;

- Väärikad inimesed ja nende teod jäädvustada;

- Pingid ja nendele sildid koos tutvustava lausega;
- Fotonäitus Türi kihelkond läbi 100 aasta;
- Teha midagi enda pere ja kodu heaks. On selleks uus lipumast, koerakuut, rajatud hekk  või värskelt värvitud maja ja uus aed või aiavärav;

- Jäädvustada muutused fotodele. Milline oli olukord enne parendamist ja milline on nüüd;
- Mis on meie arvates head Türi "asjad", meie väärtused? Kogume kokku 100 Head Türi Asja.

- Miks mitte istutada 2018. aastal enda perre sündinud lapsele oma puu;
- Türi kesklinnas asuvale ringristmikule teha kell, mis oleks neljast suunast vaadeldav. Võiks olla õunakujuline;
- Kadri juures oleva Paide tn ajutise parkla muutmine ilmekamaks (lilleskulptuur või kivist tulbid);
- Vana koolimaja ette lillepeenar;

- Hekkide rajamine ja uuendamine;

- Võiks olla vallapildis betoonist õunu (nagu Viljandis maasikad);

- Valla külade siltidel/linna sissesõitudel ühesugune motiiv ja sildi juurde istutatud dekoratiiv õunapuu;
- 100 lilletaime ümber lipumasti või ...;

- Plaadid/märgid välja töötada. Kinnitada 2018. a valmivatele objektidele, 100aastastele taludele;

- Ilusad kohad peaksid olema näha (jõe ääre avamine);

- Koostöös heategevusprojekt- 100 hoidist kogukonnale (jagada peredele, kellel vajadus);
-  Ajalooraamatu „Türi- kilde kihelkonna ja linna arengus" järgmise, 7. osa koostamine;
- Veetorni korrastamine Murumoori koduks (või avalik WC, ...)
-  Räägitud on ka kunstiobjektidest hoonetel, kortermajade otsaseintele sobiks hästi mõni supergraafika. Ka kaubamaja sein vajaks rõõmsamat lahendust;
- Türile omaselt võiks siiski juubeli puhul ka midagi suuremat istutada. Võiks rajada mõne uue allee ( Türi-Alliku ja Türi linna vahele,  Särevere ja Taikse vahele või Türile Tallinna tn äärde, ...)
- EV100 pidude sari valla erinevates kohtades, külades kokkusaamised;  

- Vallas toimuks üks suur suvine rahvapidu, rongkäik, perede pildistamine (fotod muuseumisse);
- Türilt Rapla poole väljasõidu ringristmikule teha metallist õunapuu, mille küljes 100 värvilist õuna (materjal- metall, puit, klaas).

 

100 aastat Eesti Vabariiki

Facebook- https://www.facebook.com/EestiVabariik100/?fref=ts