Toimingupiirangute kohaldamata jätmine (KVS)

« Tagasi

Retla-Kabala Koolis töösuhtes toimingupiirangu kohaldamata jätmine

Vastavalt Türi Vallavolikogu 24. märtsi 2015 otsusele nr 15 „Kabala Kooli-Lasteaia, Oisu Lasteaia „Kelluke" ja Retla Kooli tegevuse ümberkorraldamine" korraldati kolme Türi valla haridusasutuse, so Kabala Kooli-Lasteaia (registrikood 75038109), Oisu Lasteaia „Kelluke" (registrikood 75004292) ja Retla Kooli (registrikood 75004286) tegevus 1. septembrist 2015 ümber. Ümberkorraldamise tulemusel liideti Kabala Kool-Lasteaed ja Oisu Lasteaed „Kelluke" Retla Kooliga. Liidetavad asutused – Kabala Kool-Lasteaed ja Oisu Lasteaed „Kelluke" – lõpetasid 1. septembrist 2015 tegevuse ning tegevust jätkas Retla Kool, mille nimetus alates 1. septembrist 2015 on Retla-Kabala Kool (registrikood 75004286). Retla-Kabala kool on põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse (PGS) § 2 lõike 3 punkti 2 alusel ühe asutusena tegutsev koolieelne lasteasutus ja põhikool ning Türi Vallavalitsuse kui ametiasutuse hallatav asutus.

 

Vastavalt PGS § 71 lõike 2 punktile 5 ja § 74 lõikele 4 ning koolieelse lasteasutuse seaduse (KELS) § 5 lõikele 3 ja § 20 lõikele 4 sõlmib, muudab ja lõpetab kooli-lasteaia õpetajate ja muu personaliga töölepingu asutuse direktor. Vastavalt Türi Vallavolikogu 24. märtsi 20015 määruse nr 5 „Retla-Kabala Kooli põhimäärus" § 34 lõike 1 punktile 2 esindab direktor Türi valda tööandajana ning omab töösuhete reguleerimisel kõiki tööandja õigusi ja täidab vastavaid kohustusi.

 

Korruptsioonivastase seaduse (KVS) § 2 sätete alusel on asutuse direktor ametiisik, mistõttu direktor peab KVS § 3 lõike 2 punkti 1 alusel pidama kinni toimingupiirangutest. KVS § 11 lõike 1 punkti 1 alusel ei või ametiisik teha toimingut või tehingut endaga seotud isiku suhtes. KVS § 7 lõike 1 punkti 1 alusel on ametiisiku abikaasa ametiisikuga seotud isik.

KVS § 11 lõikest 2 tulenevalt peab ametiisik toimingupiirangu asjaolust viivitamata teavitama oma vahetut juhti või ametiisiku ametisse nimetamise õigusega isikut või organit. Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse (KOKS) § 50 lõike 1 punktist 7 lähtuvalt nimetab ametiasutuse hallatava asutuse juhi ametiasse vastava omavalitsuse valla- või linnavalitsus ning töölepingu valla või linna nimel sõlmib vallavanem või linnapea, täites hallatava asutuse juhi suhtes kõiki tööandaja õigusi.

 

Türi Vallavolikogu 24. märtsi 2015 otsuse nr 15 „Kabala Kooli-Lasteaia, Oisu Lasteaia „Kelluke" ja Retla Kooli tegevuse ümberkorraldamine" alusel Türi valla asutuste liitmise tõttu läksid tegevuse lõpetanud asutuste õigused ja kohustused üle Retla-Kabala Koolile. Tegevuse lõpetanud asutuste töötajad, kelle töökoht asutuste ümberkorraldamisest ja Retla-Kabala Kooli personali koosseisust tulenevalt säilis, asusid tööle Retla-Kabala Koolis ning nendega sõlmitud töölepingud anti üle Retla-Kabala Koolile.

 

Retla-Kabala Kooli direktor Jaanus Roosileht esitas Türi Vallavalitsusele kui hallatava asutuse juhti ametisse kinnitavale organile ning Türi vallavanemale kui tööandaja õigustes isikule teatise (registreeritud Türi Vallavalitsuse dokumendiregistris 1. septembril 2015 nr  21.1-5.2/2568), et seoses Türi valla haridusasutuste liitmisega andis Kabala Kool-Lasteaed talle üle tema abikaasaga sõlmitud töölepingu. Tööõiguslikest normidest tulenevalt säilib tema abikaasal õigus töötada jätkuvalt asutuste tegevuse ümberkorraldamise tulemusena moodustunud asutuses, s.o Retla-Kabala Koolis, mille direktor on tema (Jaanus Roosileht). Jaanus Roosileht teavitas, et asutuse juhtimist reguleerivatest õigusnormidest johtuvalt tuleb tal teha toiminguid ka oma abikaasaga, ent KVS § 11 lõike 1 punktist 1 tulenevalt on tal vastavate toimingute tegemiseks toimingupiirang.  

 

Türi Vallavalitsus kui Türi valla ametiasutuse hallatavate asutuste juhte ametisse kinnitav organ ning KOKS § 661 sätete alusel ametiasutuse hallatavate asutuste ja nende juhtide tegevuse seaduslikkuse ja otstarbekuse üle kontrolli teostav organ menetles Retla-Kabala Kooli direktori teatist (Türi Vallavalitsuse 2. septembri 2015 istungi protokoll nr 114, viit Türi Vallavalitsuse dokumendiregistris 2-1.1) ning jäi seisukohale, et antud situatsioonis on rakendatavad KVS § 11 lõike 3 punktid 5, 6 ja 7  ning Retla-Kooli direktoril on õigus otsustuses ja toimingutes, kus tal tuleb oma abikaasa suhtes täita tööandaja õigusi ja kohustusi, jätta toimingupiirang kohaldamata.

 

KVS § 11 lõike 3 punkti 5 alusel on ametiisikul õigus jätta otsuste ja toimingute puhul toimingupiirang kohaldamata, kui ta avaliku ülesande täitmisel tagab asutuse töö korraldamise.

KVS § 11 lõike 4 punkti 6 alusel on ametiisikul õigus jätta toimingupiirang kohaldamata, kui rutiinse otsuse või toimingu tegemisel korruptsioonioht puudub, sealhulgas kui ametiisik teeb käsutustehingu või toimingu, omamata võimalust määrata selle asjaolusid.

Türi Vallavalitsus leidis, et vastavalt PGSi ja KELSi ning Retla-Kabala Kooli põhimääruse sätetele on asutuse direktor ainus isik, kellel on vastava asutuse kaudu tööandaja õigused. KVS § 11 lõike 2 alusel ei saa ametiisik, antud juhul direktor, anda tööandja õiguste realiseerimiseks ülesandeid üle oma alluvatele. Direktori ülesandeid ei saa täita ka vallavanem ega vallavalitsus. Direktor realiseerib tööandja õigusi kehtivatest õigusaktidest lähtuvalt, sh ka õpetajatele palga ning lisatasu määramine, ning tööõigusalastes suhetes diskretsiooni rakendamine on minimaalne. Türi valla asutustel on tsentraliseeritud raamatupidamine ning seda korraldatakse ametiasutuse kaudu. Türi valla hallatavate haridusasutuste juhtide tegevust kontrollib ja koordineerib ametiasutuse haridus- ja kultuuriosakond. Seega on kooli direktori otsustustel, mis on seotud temaga seotud isikuga tööalastes suhetest toimingute tegemisel ja nimetaud isiku majanduslike huvidega, täiendav kontroll. Lisaks teostab vallavalitsus kui täitevorgan asutuse juhtide tegevuse üle teenistuslikku järelevalvet. Vallavalitsus jäi seisukohale, et ka oma abikaasa suhtes tööalaste otsuste tegemisel täidab direktor avalikke ülesandeid asutuse töö korraldamiseks. Kuna haridusasutuse töötajatega töölepingu sõlmimise, muutmise ja lõpetamisega seotud toimingud on valdavalt reguleeritud õigusnormidega, ei ole direktoril oma abikaasa suhtes  tööalaste otsuste tegemisel märkimisväärset sisulist otsustusõigust ning direktori toimingud on pigem rutiinsed ning õigusaktidega määratud tingimustest lähtuvad vormistusotsused.

Eelnenud asjaoludele ja õiguslikele alustele tuginedes on Retla-Kabala Kooli direktoril Jaanus Roosilehel oma abikaasaga töösuhte reguleerimiseks tehtavate toimingute ja tehingute puhul õigus jätta KVS § 11 lõike 1 punktis 1 sätestatud toimingupiirang kohaldamata.