Tere tulemast Türi valda!

25.05.17
Pindala – 598,81 km²
Valla keskus – Türi linn
Asustusüksusi – 1 vallasisene linn, 35 küla ja 2 alevikku
 
Türi vald on üheksa aastat toiminud omavalitsusüksusena, kandes edasi endiste omavalitsuste häid traditsioon ja edendades kohalikku elukeskkonda. Türi vald oma mitmekesiste võimalustega on kaasaegseks ja meeldivaks kodukohaks nii elanikele kui ettevõtetele.

Türi vald on ajalooliselt ja sotsiaal-majanduslikult omavahel integreeritud piirkond (Järvamaa lõunaregioon nn. Lõuna-Järvamaa), mille keskuseks on Türi linn. 2005. aastani kehtinud haldusterritoriaalse jaotuse alusel jagunes piirkond nelja kohaliku omavalitsuse vahel - need olid Türi linn, Türi vald, Oisu vald ja Kabala vald. Kohalike omavalitsuste volikogude valimise ajal (23.10.2005) ühinesid neli omavalitsust üheks omavalitsuseks Türi vallaks (suurus 598,82 km2; 35 küla, 2 alevikku, 1 linn).
 
Türi vald asub Järvamaa edelaosas. Valla naabriteks on Käru vald (Rapla maakond), Vändra vald (Pärnu maakond), Suure-Jaani vald, Kõo vald, Võhma linn (Viljandi maakond), Imavere vald, Koigi vald, Paide vald, Väätsa vald, Paide linn (Järva maakond).
 
Valda läbivad mitu suurt maanteed (Pärnu-Rakvere-Sõmeru, Tallinn-Rapla-Türi-Viljandi, Tallinn-Imavere-Viljandi) ja Tallinn-Lelle-Viljandi raudtee. Vallas on neli raudteejaama – Türil, Taikses, Käreveres ja Ollepal. Türi valda läbib rahvusvahelise tähistusega Euro-Velo jalgrattatee nr 2 (Pärnu – Tallinna sadam), Greenway turismitee.

Valla olulisemateks huviväärsusteks on Türi Püha Martini kirik, raadiosaatejaama asukoht Türil, raudteesõlm (jaamahoone, veetorn jm) Türil ja jaamahoone Käreveres, endised mõisa(hoone)d ja -pargid Kabalas, Kirnas, Kolus, Laupal, Oisus, Säreveres, Toril, Türi-Allikul, Mäekülas, Käreveres,  mitmed mälestusmärgid ja –kivid tuntud inimestele ja sündmustele Türil, Oisus, Põikval, Säreveres, vanad koolihooned Türil ja Retlas, looduslikud kivid, rändrahnud, veekogud, kivikalmed ja loodusmaastikud Arkmal, Kabalas, Oisus, Tõrvaaugus, Villeveres, Rikassaares, Türi väikevoorestik, Kurla karstiala, Rõugu dendropark Villeveres ja veel palju muud huvitavat.
 
Vaatamisväärsuseks on nii valla keskus – Türi linn - oma ilusate koduaedade, parkide, hooldatud puiesteede ja tehisjärvega kui ka valla erinevad piirkonnad. Külastada tasub ka traditsioonilisi suurüritusi lillelaata, kevadfestivali, kevadpealinna üritusi, motokrossi võistlusi Kihlis, Kabala laulupäeva.
 
Vaba aja veetmise võimalusi on vallas palju- oma teenuseid pakuvad mitmed majutusasutused, spordirajatised, matkarajad, veematkajatele mitmekülgset võimalust pakkuv Pärnu jõe võrgustik, loodushuvilisele Iidva raba Änari küla lähedal, Muraka soo Laupa küla lähedal, Türi tehisjärv suvel ja Tolli metsa valgustatud suusarada talvel.
 
Rohkem infot Türi valla vaba aja veetmise võimaluste, vaatamisväärsuste ja erinevate teenuste kohta leiate Türi turismi veebilehelt.
 
Kohtumiseni Türil!