Kaasav eelarve 2019

30.01.20

Igal aastal kavandatakse vallaeelarvesse 25 000 eurot selliste objektide, mis pakuvad avalikku hüve ja on vallas avalikus kasutuses, rajamiseks või parendamiseks. Rajatav või parendatud objekt ei tohi tekitada valla järgnevate aastate eelarvetele ebamõistlikke kulusid. Objekti, mille rajamise või parendamise rahastamise kohta võib ettepaneku teha, minimaalne kulu võib olla 2000 eurot ja maksimaalne kulu 25 000 eurot.

Ülekaaluka häälteenamuse ehk 262 häält sai projekt „Käru terviseraja mängu- ja spordiväljaku rekonstrueerimine ja täiendamine". 

Häälte poolest tuli teisele kohale projekt „Madalseiklusrada Laupa mõisaparki", millega sooviti Laupa mõisaparki paigaldada kümnest elemendist koosnev madalseiklusrada. Selle projekti hinnanguline maksumus on 15 000 eurot, mille kohta kavandeid läbi vaadanud komisjon tegi vallavalitsusele ettepaneku, et pärast Käru projekti hanke läbiviimist ja lõpliku summa selgumist võiks kaaluda ka Laupa mõisapargi madalseiklusraja projekti teostamist.

Türi valla kaasava eelarve projektide pingerida oli järgmine:

*Käru terviseraja mängu- ja spordiväljaku rekonstrueerimine ja täiendamine – 262 häält

*Madalseiklusrada Laupa mõisaparki – 184 häält

*Kabala staadioni ja palliplatsi katete uuendamine – 183 häält

*Taikse seltsimaja kaasajastamine ja sisustamine – 70 häält

*Koerte mängu-, treening- ja jalutusväljaku rajamine – 69 häält

*Madalseiklusrada Türile Lokuta parki – 55 häält

*Türi linn ja vald jalgrattasõbralikuks – 42 häält

*Väätsa Tervisekompleksi väikse saali põrand – 37 häält

*Kõltsi elurajooni teavitusviitade ja välisvalgustuse väljaehitus – 34 häält

 

*Anna konnale teed ehk aita rahada Türi kogukonnamaja (Konn) juurde vajalikud sissesõiduteed ja parklad – 32 häält

 

10. parima ettepaneku tutvustus (pealkirjale klikates saad lugeda iga ettepaneku kohta põhjalikumalt):

« Tagasi

Anna konnale teed ehk aita rajada Türi kogukonnamaja (Konn) juurde vajalikud sissesõiduteed ja parklad- 8 700 eurot

Ettepanek: ANNA KONNALE TEED ehk aita rajada Türi kogukonnamaja (Konn) juurde vajalikud sissesõiduteed ja parklad jalgratastele ning autodele-bussile.

KES? Türil Viljandi 60 asuv kogukonnamaja nimega Konn kogub hoogu ja koondab tegutsejaid. Seni oli see maja kasutusel sotsiaalmajana. Nüüd on aga juba ligi 15 inimese pideva vabatahtliku tegutsemise ja valla koostöö tulemusel kujunemas sellest koolituskeskus ja kogukonnamaja Türi piirkonnale ning ka kaugemalt tulijatele. Maja on seltsile antud kasutada 15 aastaks.

MUREKOHT? Õueala on kaldega jõe suunas ning sissesõidutee on lihtne nn mullatee. Parklad puuduvad. Sügisel ja kevadel, vihmasel suvel ja lörtsisel talvel on sissesõit paras katsumus ning keeruline korrastada ka külastajate jaoks.

2019. aastaks on selts plaaninud mitmeid tegevusi külastajatele (näitused, koolitused-töötoad, suvepidu, kontserdid, noortelaager – PRIA projekti toel). KOPi projekti toel saime majja vee ja kanalisatsiooni ning korrastasime oma jõududega u 20 meetrit sissesõiduteed, mis kaevetöödega hävis. Hetkel toimetame projektide ja annetuste toel ning endal käib teede korrastamine üle jõu. Suure tee ääres pole parkimine võimalik, sõita tuleb hoovi.

MIDA TEEME?

Plaanis on teostada võimalus bussile parkimiseks, luua 12 autokohta ning jalgrattahoidla kuni 20le rattale ning teha õualal olev tee vajumiskindlaks (mulla eemaldus ja killustikuga tihendamine). OÜ Jõekopp (Türilt) hindas tööde mahtu u 450 ruutmeetriseks (15 eurot M2), kokku summas 6750+km, lisaks rattaparklate rajamine (hoidjad kokku 600 eurot, 4 tk).

Kokku summas:
8100 eurot koos käibemaksuga -  (parklad ja teetööd)

või
8700 eurot – parklad, teetööd ja rattahoidjad (4) kogukonnamaja ümber

Konna õueala tarvis on plaanitud paluda Türi põhikooli lammutamise korral üle jäävate teepiirete ja kõnniteeplaatide korduvkasutust, selle teeksime oma jõududega ära, kui vallavalitsus vastava loa annaks. Parklate ääristamiseks saaks kasutada vanu äärekive ja käsitöökodade ja kohviku jalgteede jaoks ka kõnniteeplaate.

Idee on küsitud eelarve osas teostatav ka juba 2018. aasta sügisel, ka 2019. aasta kevadel-suvel või hiljem.

Külastajad ning Konna majas tegutsevad ettevõtjad võidavad projekti teostamisest eelkõige turvalisuse ja mugavuse osas: klient jõuab Konna maja juurde nii auto kui rattaga, suudame vastu võtta ka bussitäie rahvast (töötubadesse osalema, kontserdile). Lähedal pole parkimisruumi (teisel pool teed on jõgi ning tee ääres peatumise ja parkimise keelumärgid).

Konn on töökas ja tubli, anna Konnale teed!