Konkursi „Aasta küla“ korraldamine ning konkursi võitja tunnustamine

 Aunimetus määratakse Türi valla külale, mille elanikud on konkursiaastal väljapaistvalt tegutsenud küla arendamisel ja külaelu edendamisel. Aunimetuse määramisel arvestatakse külakogukonna positiivset arengut ja omavahelist koostööd, küla heakorda ning külaelanike aktiivsust kultuuri- ja spordiürituste organiseerimisel, üritustel osalemisel ning oma küla tutvustamisel.

Ettepanekuid aunimetuse määramiseks võivad teha kõik isikud (füüsilised ja juriidilised), asutused ja ühendused.
Ettepanek esitatakse Türi Vallavalitsusele kui ametiasutusele kahe nädala jooksul pärast konkursi väljakuulutamist.

Konkursi „Aasta küla" võitja ja aunimetuse määramise otsustab Türi Vallavalitsus korraldusega.
Aunimetuse määramine tuleb otsustada hiljemalt iga aasta 21. veebruariks.
Konkursi „Aasta küla" võitjale määratakse Türi valla eelarvest rahaline preemia 500 eurot ja lisaks tunnustatakse konkursi võitjat üheks aastaks rändauhinnaga Küla Valgus.

 

Alus: Konkursi „Aasta küla" korraldamise ning konkursi võitja tunnustamise ning võitjale preemia maksmise kord

Info:
Eva Seera
tervisedendus- ja kogukonnaspetsialist
Eva.Seera@tyri.ee
5884 8780
(II korrus)

Konkursi võitjad

« Tagasi

Aasta küla 2021- Oisu alevik

Türi vallavalitsus tunnistas 15. veebruari 2022 korraldusega nr 49 konkursi „Aasta küla 2021" võitjaks Oisu aleviku.

hoovipäeva ja Oisukandipäeva jpm). Järgnevalt väike ülevaade eelmisel aastal Oisus toimunust.  

Oisu inimesed on aktiivsed kaasalööjad üritustel.

  • Oisukandipäeval, jaanilaupäval toimuval traditsioonilisel sportlik-meelelahutuslikul kogupereüritusel osales üle 200 inimese. Paljud osalejad tulevad jaanipäevaks koju kaugemalt ja löövad siinsetes tegemistes aktiivselt kaasa.
  • Oisukandi hoovipäeval, mis toimus augustis, oli 13 avatud hoovi. Iga hoov võis pakkuda just seda, mis kellelgi pähe tuli ja põnevate menüüde kõrval oli ka  koduloomade näitamist, ühismänge, karmoškade ansambli kontsert jpm. Lisaks kodukohvikutele avasid oma uksed inimestele ka kohalikud asutused, näiteks lasteaed, raamatukogu, rahvamaja ja isegi Oisu Biogaasijaam.
  • Augustis toimunud kolmepäevasel Aganikufestivalil olid väga paljud piirkonna vabatahtlikud haaratud festivaliala ehitamisse ja ürituse korraldamisse. Ürituse korraldusmeeskonna haigestumisel paar päeva ennem esimest kontserti langes kogu ürituse läbiviimine kohalike aktiivsete elanike õlgadele. Kõik, kes vähegi said, tõttasid appi või saatsid ürituse platsile tööle oma pereliikmed. Eriti märkimist vääriv on festivali toitlustanud Oisu Rahva Oma Kohvik, kus terve festivali jooksul ei lõppenud maitsvad küpsetised jms. Selle eest hoolitsesid kümned piirkonna köögimeistrid, tehes igal päeval kohviku jaoks uue koguse hõrgutisi. Kohvikust saadud tulu 1100  € annetas kogukond Retla-Kabala Koolile  spordivarustuse uuendamiseks. 
  • Aasta lõpus toimunud advendiaja meisterdamise aitasid rahvamajal korraldada  mitmed tublid abilised, kes viisid läbi erinevaid töötubasid  (pärgade valmistamise töötoa jaoks koguti ka eelnevalt hulga looduslikku materjali).
  • Oisus asuvate Türi valla allasutuste töötajad teevad omavahel head koostööd, toetavad üksteist ürituste korraldamisel ja löövad aktiivselt kaasa kogukonna poolt korraldatavates ettevõtmistes.
  • Oisu noored kasutavad hea meelega oma noortetuba, kus toimub noortejuhi eestvedamisel neile mitmeid tegevusi. Noortejuht veab ka Oisu malevat, mis Türi Noortekeskuse eestvedamisel toimub igal suvel koolivaheaja alguses. 

Oisu inimesed on sportlikud.

  • Siin tegutseb joogaring, võimlemisring, saavad kokku võrkpallurid ning kord kuus toimub kaardimängu lahing. Oisu oli eelmisel aastal meeskonnana väljas Türi valla külade mängudel, kus saadi mitu alavõitu. Samuti osaletakse edukalt Järva Kilva sarjas. Et liikumisharjumus muutuks tavaliseks ka noortele, on kooli ette paigaldatud mitu trenažööri, loodud madalseiklusrada ning suviti ka kiigepark. 

Oisu elanikud hoolivad keskkonnast.

  • Oisus asuvad paberi ja pakendi konteinerid on aktiivses kasutuses. Et piirkonna loodus veelgi puhtamaks saaks, korraldas MTÜ OKAS 2021 kevadel taas kampaania "Hoolin kodukohast." Aleviku keskele paigaldati kolmeks nädalaks koostöös Väätsa Prügilaga konteinerid, kuhu inimesed said tasuta tuua loodusest üles korjatud prügi. Seekord tulid algatusega kaasa juba ka Taikse küla (kuhu viidi 1 konteiner) ja Väljaotsa küla. Kampaania oli väga edukas ja prügilasse jõudis 1100 kg prügi.   

Oisu raamatukogu suur panus kogukonna arengusse 

  • Piirkonna inimesed on suured lugejad, kuid lisaks suurele hulgale külastajate teenindamisele on Oisu raamatukogu töötajatel olnud jaksu vedada ka piirkonna elu edendavat Leader projekti „Ühtne Oisu kogukond", mis sai edukalt 2021.aastal joone alla. Projekti käigus toimusid mitmed töötoad, digitaliseeriti vanad piirkonna üritusi kajastavad VHS kassetid, hangiti ürituste läbiviimiseks vajalikku inventari (suur telk, välilauad ja toolid) jne. 

Oisus on mitmeid kogukonnaelu toetavaid ettevõtteid.

  • Suurim neist on osaühing Estonia, kelle toel toimus suvine suursündmus Aganikufestival. Nende suur soov on, et see algatus jääks piirkonna kultuurielu täheks ka edaspidi, millele pannakse õlg alla nii materiaalselt, kui ka teadmiste, kontaktide, masinapargi ja sobiva kontserdipaiga leidmise teel.
  • Oisu piirkonna kogukondlikult mõtlevad inimesed on koondunud MTÜ Oisu Kultuuri ja Arengu Seltsi (lühendatult OKAS), mille ettevõtmised ja tegevused on suunatud piirkonna arendamiseks ja ollakse kohaliku kogukonna häälekandjaks ka kaugemal. Eriline tähelepanu on kogukonna inimeste (just kogu kogukonna, mitte ainult seltsi liikmete) kokkutoomisele ja suuremale „meie" tunde tekkimisele. Püütakse arvestada erinevaid sihtgruppe ning pakkuda nii sportlikke, meelelahutuslikke, arendavaid kui ka keskkonda hoidvaid tegevusi.

Kokkuvõtteks on Oisu aleviku inimesed olnud 2021.aastal aktiivsed, ühtehoidvad ja loodushoidlikud.