« Tagasi

16. nädal. Eriolukorra ülevaade Türi vallas

  • 16.04.2020 külastas Eesti Vabariigi President virtuaalselt Järvamaad. President kohtus omavalitsusjuhtidega, Päästeameti, ettevõtjate ja kultuuritöötajatega ning sai ülevaate olukorrast Järvamaal, siinsetest muredest ja koostööst. President andis ka veebis ühiskonnaõpetuse tunni Järvamaa kutseõppuritele ja gümnasistidele.

 

  • Võttes arvesse Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud eriolukorda ning eriolukorra ajal kehtivatest piirangutest tingitud ettenägematuid majanduslike olukorra muutuseid, võttis Türi vallavolikogu 16. aprillil toimunud istungil vastu määruse muudatuse, mille tulemusel ei kohaldata perioodil 1. aprill - 30. juuni 2020 üheski Türi valla lasteaias lastevanematele lasteaia osalustasu maksmise kohustust. Kahjuks on Türi vallavolikogu sunnitud eriolukorra tõttu peatama ka kodu soetamise toetuse maksmise vähemalt 31. detsembrini 2020.

 

  • Koolibussid Türi vallas reeglina ei sõida. Järvamaa ühistransport toimib ning bussijuhid kannavad kaitsemaske ja kindaid. Busse puhastatakse ja desinfitseeritakse kaks korda päevas. Ligipääs bussijuhi juurde on piiratud. Bussi sisenemine ja väljumine toimub ainult keskmise või tagumise ukse kaudu. Bussis tuleb samuti hoida kaasreisijatega piisavat vahemaad.

 

  • 17. aprilli seisuga on Järvamaal koroonaviirusesse nakatunuid 10, neist 4 juhtumit  on Türi vallas. Türi valla asutuste töötajate seas teadaolevalt nakatunuid ei ole.

 

  • Alates 16. aprillist töötab Paides koroonaviiruse testimispunkt, seal testitakse autoga läbi sõitvaid inimesi vaid perearsti saatekirja alusel ja eelnevalt kokku lepitud järjekorras. Perearstid saavad põhjendatud kahtluse korral suunata testimisele kõiki koroonaviirusele viitavate sümptomitega inimesi sõltumata vanusest ja kaasuvatest haigustest. Haigestumisel tuleb jätkuvalt pöörduda oma perearsti poole, kes otsustab testimise vajalikkuse üle ning suunab inimese testimisele.

 

  • Riigikantselei andis uuendatud soovitused maskide kandmise kohta: Maskide kandmine vähendab viiruse levikut, kui neid kanda siseruumides, kus on koos mitmeid inimesi, vähendamaks võimalust, et sotsiaalsete kontaktide, köhimise ja aevastuste kaudu jõuavad nakkuse piisad tervete inimesteni.

 

Maski kandmine aitab viirust vältida ainult siis, kui järgitakse ka teisi hügieenireegleid ja välditakse lähikontakte. Maski ei ole üldjuhul mõtet kanda kodus ja õues. Suu ja nina kaitsmine rahvarohketes siseruumides aitab alati.

 

Inimesed, kes tahavad maski kanda, võivad ühekordsete maskide puudumisel teha soovi korral ise riidemaski näo ja suu katmiseks avalikes siseruumides. Isetehtud maski kasutamine vähendab mõningal määral riski, et nakkusekandja annab viiruse edasi teistele ning osaliselt kaitseb ka maskikandjat ennast, kui tal veel viirust pole. Isetehtud maski puhul tuleb meeles pidada, et see ei ole isikukaitsevahend ning ei ole samaväärne meditsiinilise maskiga.

 

Enda tervise kaitsmiseks ja viiruse leviku pidurdamiseks on peamine pesta käsi, järgida hügieenireegleid ning väljas liikudes hoiduda lähikontaktidest ning täita 2+2 reeglit. Igasuguse haiguse kahtluse korral tuleb jääda koju. NB! Diagnoositud viirusekandja või lihtsalt tõbine inimene peab püsima kodus ja hoiduma lähikontaktidest teiste inimestega, sõltumata sellest, kas tal on olemas mingi mask või mitte.

 

  • Türi valla apteekides müüakse aegajalt maske ning loodame, et nendega varustamine paraneb lähiajal. Riidest valmistatud korduvkasutatavaid maske saab soetada ka Kärus tegutsevalt ettevõttelt Traageldaja OÜ https://www.siksak.ee

 

  • Vallamaja on jätkuvalt avatud igal tööpäeval kell 9-12, et võimaldada vajadusel asjaajamine inimestele, kellel muud kontaktivabad võimalused puuduvad. Esimese korruse valvelauas on sel kellaajal alati olemas vallaametnik, kes kodanikke vastu võtab, juhendab ning dokumente täita aitab. Enamik ametnikest töötavad kaugtööna ja on kätte saadavad telefoni ning e-posti teel. Vaata kontakte siit: https://www.tyri.ee/vallavalitsus Lisaks tavapärasele ametiasutuse tööle on vallavalitsus eriolukorras pannud suuremat rõhku kogukonna teavitamisele ja suuremas mahus inimeste abistamisele. Isikukaitsevahendeid (maske ja kindaid, deesovahendeid) on  piisavalt, et neid saaksid kasutada kõigis asutustes töötavad inimesed, eelkõige sotsiaaltööspetsialistid, hooldustöötajad ning lasteaedade töötajad.

 

  • Sotsiaaltoetusi ja teenuseid saab taotleda sarnaselt tavaolukorrale, piisab helistamisest valla sotsiaaltöö ametnikele, kes annavad vajadusel nõu ja täpsemad juhised. Selleks, et kõik abivajajad meiega operatiivselt kontakti saaks, on Türi vallal avatud e-posti aadress kriis@tyri.ee ja kriisinumber 512 5423, millele ka ööpäevaringselt vastatakse.

 

  • Sünde saab vormistada ka e-teenusena portaalis rahvastikuregister.ee. Teenus on kättesaadav kõikidele vanematele, ka neile kes ei ole abielus. Ka elukohateadet on võimalik esitada aadressil www.rahvastikuregister.ee.
  • Sotsiaalkindlustusametile saab pensioni ja puude taotluse esitada ka telefoni teel. Infotelefon töötab esmaspäevast reedeni kell 9-17.
  • Tungivalt soovitame hoiduda kauplustes jne liikumisest vanemaealistel ja riskigruppi kuuluvatel inimestel! Andke julgelt vallavalitsuse sotsiaalametnikele teada oma soovid ning toimetame tasuta koju kätte toidu, ravimid, esmatarbekaubad ja muu vajaliku!

 

  • Täname kõiki vabatahtlikke, kes on oma abi pakkunud! Vabatahtlikke ja teiste asutuste töötajaid on vallavalitsus kaasanud vaid kontaktivabades tegevustes. Nii kaua kui võimalik teevad isikuhooldusega seotud toiminguid selleks ettevalmistuse saanud ja kogemustega valla hooldustöötajad.

 

  • Eesti Külaliikumise Kodukant laiendab vabatahtlike seltsiliste teenust ka Türi valda. Teenuse eesmärgiks on pakkuda seltsi ja emotsionaalset tuge end üksikuna tundvatele inimestele, eelkõige eakatele ja erivajadustega inimestele. Liikumise Kodukant vabatahtlike seltsiliste tegevust toetab Euroopa Sotsiaalfond. Piirkonna koordinaator on Maarja Brause. tel: 5458 3662, e-post: maarjavaikmaa@hotmail.com, oodatud on ka inimesed, kes on valmis olema seltsiliseks ja toetama inimesi kontaktivabalt ning telefonivestlustega.

 

  • MTÜ Oisu Kultuuri ja Arengu Selts on kutsunud Oisu aleviku ja ümberkaudsete külade inimesi üles hoolima endast ning oma kodukohast. Ajavahemikul 15.04 - 15.05 korraldavad nad teistmoodi „Teeme ära!" talgud ja loosivad iga päev kõigi osalenute vahel välja auhindu ning kõige aktiivsematele antakse kampaania lõpus paar peaauhinda! Tingimustega saab tutvuda siin: https://www.facebook.com/events/220568752511562/

 

  • Vallavalitsus on valmis seadnud ruumid, kus saab vajadusel pakkuda haigestunud või nakkuskahtlusega inimestele (ajutist) majutust. Tänaseks on ruume vaja läinud kahel korral.

 

  • Koolidega koostöös jagatakse koolitoidu asemel toidupakke kõigile peredele olenemata nende majanduslikust olukorrast. Koolidest saavad hetkel toidupaki ligi 450 Türi valla last, kõigil soovijatel palume oma lapse koolile sellest teada anda.

 

  • Kõigis valla koolides toimub jätkuvalt distantsõpe. Saadavaid kogemusi analüüsitakse ja kindlasti kasutatakse ka peale eriolukorra lõppu. Õpetajad püüavad koduse õppimise teha võimalikult arusaadavaks, mitmekesiseks ja põnevaks. Kasutatakse erinevaid õpikeskkondi ja püütakse ka ekraanivabalt tegutseda. Koolid on vajadusel oma tehnikavahendi andnud ka õpilastele koju kasutamiseks. Arvuteid on lastele kasutamiseks annetanud ja laenanud ka mitmed eraisikud. Suur tänu teile selle eest! Vallavanem ja haridusjuhid peavad regulaarselt elektroonilisi koosolekuid, arutades eriolukorra küsimusi ja jagades omavahel infot. Kuidas jätkub õppetöö pärast 15. maid, selgub lähiajal ning siis teavitatakse sellest koheselt ka kõiki peresid.

 

  • Lasteaedades on lapsi vähe, enamasti umbes 10-15 last, lasteaia teenust saavad kasutada vanemad, kel pole võimalik lapsega töö tõttu koju jääda. Türi Lasteaed hoiab jätkuvalt reservis inimesi, kes on valmis vajadusel tööle asuma nii ööpäevasesse hoiurühma kui karantiinirühma (näiteks kui vanemad peaksid haigestuma ja ei suuda laste eest hoolitseda).

 

  • Väätsa Eakate Kodu ja Käru Südamekodu on olnud oma tegemistes väga operatiivsed ja hoolsad. Teadaolevalt hooldekodudes ühtegi viirusesse nakatunut ei ole. Eakate kodus on kohaldatud väga ranged reeglid. Jätkuvalt kehtib külastuskeeld ja seda ka väljaspool asutuse siseruume. Ka õues kohtumised ei ole lubatud. Keelatud on ka pakkide saatmine. Kõik erijuhud tuleb eelnevalt juhatajaga kokku leppida. Eakate kodu klientidel on olemas kõik eluks vajalik ja midagi ekstra saata ei ole vajalik. Oma lähedastega palutakse suhelda telefoni teel. Täpselt sama kehtib ka Käru Südamekodus. Inimesed, kelle eakate kodus viibival lähedasel ei ole isiklikku telefoni või ta ei oska seda kasutada, saavad helistada Väätsa Eakate Kodu telefonile 5551 7020 või juhatajale 5814 6000. Infot saab küsida ka e-kirja teel vaatsa.eakatekodu@tyri.ee või Käru Südamekodus telefonil 517 2057 või e-posti teel heili@sudamekodud.ee

 

  • Türi Raamatukogu struktuuriüksused on lugejatele kohapeal teeninduseks suletud. Laenutussoove saab esitada oma piirkonna raamatukogudele (välja arvatud Kabala raamatukogule) meili või telefoni teel. Kui on soov laenutada rohkem raamatuid, siis palutakse tellimus esitada e-posti teel. Samas lepitakse ka kokku raamatute kontaktivaba kättesaamise viis. Küsimuste korral saab pöörduda raamatukogu juhataja poole: Astrid Karpender astrid.karpender@tyri.ee või tel.: 501 8595

 

  • Türi Kultuurikeskus ja selle struktuurüksused on külastajale suletud ning pea kõik sündmused on tühistatud või edasi lükatud. Töötajad teevad suures osas sisetöid ja plaane aasta teiseks pooleks. Avatud on virtuaalnäitused: http://www.tyrikultuurikeskus.ee/galerii/hetkel-galeriis/

 

  • Türi Muuseum on külastajatele suletud ja teeb sisetöid.

 

  • Väätsa Tervisekompleks on suletud, kuid tegutseb piirkondlike spordirajatiste korrashoidmisega. Samuti mõeldakse inimestele tegevusi, kus on tagatud osalejate tervisealane turvalisus.  Vabas õhus liikumiseks on piisavalt ruumi. Hoolega jälgitakse disgolfiväljakutel ja staadionidel toimuvat.

 

  • Türi Spordiklubide Liit pakub inimestele tervisekõnni, linnaorienteerumise ja matkamise võimalusi ning rõhutab seejuures alati ettevaatusabinõude järgimise olulisust. Seni on osalejad reegleid enamasti kenasti järginud ja pakutavad terviseliikumised on väga populaarsed. Värskeim pakkumine näiteks siin: https://www.tskl.ee/avaleht/kolme-metsa-orienteerumismatka-pusirajad-vol2/

 

  • Türi Päevakeskus teeb psüühilise erivajadusega klientidega peamiselt tööd telefoni teel, püüdes neile sel viisil igati abiks ja toeks olla.

 

  • Türi Haldus on seotud oma igapäevategemistega - kevadine haljastus, heakord ja teedega seotud teemad.

 

  • Türi Noortekeskuse töötajad pakuvad noortele vaba aja sisustamiseks erinevaid põnevaid tegevusi ja aitavad nii Türi linnas kui maapiirkondades ringi liikudes meelde tuletada distantsi hoidmise ja liikumispiirangute järgimise olulisust.

 

  • Türi vallas saab toitu koju tellida Vaksali kohvikus. Tellimused saab edastada telefonil 55611891 või e-posti aadressil info@vaksalikohvik.ee ja Tainascateringist. Tellimused tuleb edastada eelneva päeva õhtuks telefonil 5179183 või e-mail info@tainascatering.ee.

 

  • Koroonaviiruse kohta saab infot Terviseameti e-posti aadressil: kesk@terviseamet.ee ja üleriigilisel kriisitelefonil 1247.

 

  • Perearstid nii Väätsal, Kärus kui Türi Perearstikeskuses on teada andnud, et eriolukorraga seoses on vastuvõtukorraldus muutunud. Kõigil patsientidel palutakse esmalt helistada ja seejärel minna vastuvõtule täpselt neile broneeritud ajal. Haiguslehed, hoolduslehed, tõendid, krooniliste haiguste retseptid saab lahendada digitaalselt.

 

Esmatasandi arstiabi osutavad Türil OÜ Türi Tervisekeskus ja perearst Katrin Abel (OÜ Aivalus) võtab patsiente vastu nii Kärus kui Türi Tervisekeskuses.

Kontaktid:

  • Perearst Piia Tamm, tel. 3848620, e-post piiatamm@hot.ee
  • Perearst Ellen Lõhmus, tel. 3848620, e-post rannat@hot.ee
  • Perearst Toomas Tamm, tel. 3848620, e-post toomas.tamm@neti.ee
  • Perearst Liivi Roosileht, tel. 3848620, e-post roosliiv@gmail.com
  • Perearst Signe Lieberg*, tel. 3892488 ja 51975663, e-post signe.lieberg@neti.ee
  • Perearst Katrin Abel, tel. 4874770, e-post info@aivalus.ee
  • Pereõde Helve Mägi, tel. 3848626
  • Pereõde Oksana Vislapu, tel. 3848627
  • Pereõde Ene Müür, tel. 3848620
  • Pereõde Tatjana Gritšenko, tel. 3848620
  • Pereõde Olga-Susanna Nimps, tel. 3848620
  • Pereõde Tiina Karlson, tel. 3848620
  • Pereõde Anne Kalajas, tel. 3849441
  • Pereõde Niina Kangru, tel. 3848628

 

  • Jäätmevedu eriolukorras toimub jätkuvalt nii nagu lepingutes kokku lepitud. Jäätmevedaja palub inimestel hoolitseda selle eest, et veopäeval oleks tagatud ligipääs jäätmemahutile. Juhul kui jäätmeveos peaks esinema tõrkeid informeeritakse inimesi sellest eraldi. Eramute omanikke palutakse tungivalt leida veopäeval võimalus jäätmemahuti väljapoole piirdeaeda toomiseks, et vähendada teenust osutavate töötajate töökoormust ja mittevajalikke kontakte. Eriolukorraga seoses palutakse jäätmeveoki operaatoreid mitte kõnetada, ega läheneda neile lähemale kui 2 meetrit. Kui on teada, et elamises on Covid-19 (niinimetatud koroonaviiruse) viirusekandja või on kahtlus, et haigestunud inimesel on vastav viirus, siis palub jäätmevedaja jäätmeid mitte liigiti koguda (sest neid sorteeritakse hiljem sorteerimisliinil käsitsi), panna kõik jäätmed kilekotti, see võimalikult korralikult sulgeda ja viia selline kott olmejäätmete mahutisse.