Tere tulemast Türi valda!

3.10.18

Pindala – 1008,72 km²
Valla keskus – Türi linn
Asustusüksusi – 1 vallasisene linn, 53 küla ja 4 alevikku

Türi vald on kahe ühinemise järgselt endiste Türi linna, Oisu, Kabala, Käru, Türi ja Väätsa valla õigusjärglane, kandes edasi endiste omavalitsuste häid traditsioon ja edendades kohalikku elukeskkonda. Türi vald oma mitmekesiste võimalustega on kaasaegseks ja meeldivaks kodukohaks nii elanikele kui ettevõtetele.

Türi vald on ajalooliselt ja sotsiaal-majanduslikult omavahel integreeritud piirkond (Järvamaa lõunaregioon nn. Lõuna-Järvamaa), mille keskuseks on Türi linn. 2005. aastal ühinesid neli omavalitsust (Türi linn, Türi vald, Oisu vald ja Kabala vald) üheks omavalitsuseks- Türi vallaks. 2017. aastal ühinesid Türi vallaga Käru ja Väätsa vald. 

Türi vald asub Järvamaa edelaosas. Valla naabriteks on Kehtna ja Rapla vald (Rapla maakond), Põhja-Pärnumaa vald (Pärnu maakond), Põhja-Sakala vald (Viljandi maakond), Järva vald ja Paide linn (Järva maakond).

Valda läbivad mitu suurt maanteed (Pärnu-Rakvere-Sõmeru, Tallinn-Rapla-Türi-Viljandi, Tallinn-Imavere-Viljandi) ja Tallinn-Lelle-Viljandi raudtee. Vallas on viis raudteejaama – Türil, Kärus, Taikses, Käreveres ja Ollepal. Türi valda läbib rahvusvahelise tähistusega Euro-Velo jalgrattatee nr 2 (Pärnu – Tallinna sadam), Greenway turismitee.

Valla olulisemateks huviväärsusteks ja külastuskohtadeks on Eesti Ringhäälingumuuseum, Türi Elamuspark, Eesti Jalgrattamuuseum, Türi Püha Martini kirik, raadiosaatejaama asukoht Türil, raudteesõlm (jaamahoone, veetorn jm) Türil ja jaamahoone Käreveres, endised mõisa(hoone)d ja -pargid Väätsal, Kärus, Kabalas, Kirnas, Kolus, Laupal, Oisus, Säreveres, Toril, Türi-Allikul, Mäekülas, Käreveres,  mitmed mälestusmärgid ja –kivid tuntud inimestele ja sündmustele Türil, Oisus, Põikval, Säreveres, vanad koolihooned Türil ja Retlas, looduslikud kivid, rändrahnud, veekogud, kivikalmed ja loodusmaastikud Arkmal, Kabalas, Oisus, Tõrvaaugus, Villeveres, Rikassaares, Türi väikevoorestik, Kurla karstiala, Rõugu dendropark Villeveres ja veel palju muud huvitavat.

Vaatamisväärsuseks on nii valla keskus – Türi linn - oma ilusate koduaedade, parkide, hooldatud puiesteede ja tehisjärvega kui ka valla erinevad piirkonnad. Külastada tasub ka traditsioonilisi suurüritusi lillelaata, kevadfestivali, kortermajade festivali, kevadpealinna üritusi, motokrossi võistlusi Kihlis, Kabala laulupäeva, Käru järve päeva ning kümneid erinäolisi kultuurisündmusi.

Vaba aja veetmise võimalusi on vallas palju- oma teenuseid pakuvad mitmed majutusasutused, spordirajatised, matkarajad, veematkajatele mitmekülgset võimalust pakkuv Pärnu jõe võrgustik, loodushuvilisele Iidva raba Änari küla lähedal, Muraka soo Laupa küla lähedal, Türi tehisjärv suvel ja Tolli metsa valgustatud suusarada talvel.

Kohtumiseni Türil!

 

Türi vald Vikipeedias