« Tagasi

Järvamaa aasta tegu 2018 tiitlile kandideerib 6 tegu Türi vallast

Järvamaa Omavalitsuste Liit ja Järva Teataja kuulutasid välja rahvahääletuse, kus kõik saavad valida välja enda meelest tänavu maakonnale olulise ja erilise teo.

Hääletus lõpeb 17. jaanuaril. Aasta tegu kuulutatakse välja 25. jaanuaril.

Tavapäraselt saab võitja auhinnaks tekstiilikunstnik Liis Pihliku vaiba, mis jääb meenutama tegusat aastat. Aasta tegu selgub juba kuueteistkümnendat korda.

Türi vallast on sel aastal konkursile esitatud lausa 6 tegu:

Ajalooline rongkäik-rännak «100 aastat Türil»

Tänavu 9. juunil oli kevadpealinnas Türil kultuurikeskuse eestvedamisel suurejooneline ajalooline rongkäik-rännak «100 aastat Türil», mis tõi pealtvaatajate ette linna ajaloo. Uhke kolonn läks liikvele Jaama tänavalt ja suundus läbi kesklinna lauluväljakule. Näha sai Türi ajaloos olulisi hetki alates Laupa mõisahärra Taubest päris hobukaarikul kuni tänapäevase tehnikani välja.

Kujutatud oli Türi vanemat aega: rongkäigus liikusid raudteelased, pritsimehed ja kaitseliitlased. Näha sai ka poliitilist segadust, alevivalitsust ja 1926. aasta linnakodanikke.

Linna silti oli lubanud tulla kandma kunagise linnapea Ants Viirmaa poeg. Rännak kujutas ka raadiomasti valmimislugu, raskeid sõjaaastaid.

Kolonnis veeres läbi linna nõukaaegne tehnika alates mootorratastest kuni traktorite ja kartuli lahtiajamise masinateni välja. Rännakus osalesid ka 60ndate Türi ettevõtted oma sümboolikaga.

Väätsa vaateaknad

Juba teist aastat pani Väätsa kogukonna rahvas Lauri Läänemetsa ja Rait Pilipenko eestvedamisel jõulude ajaks rahvamaja aknad särama. Kui esimesel aastal kaunistati ära üheksa akent, siis tänavusteks jõuludeks juba 30 akent nii maja esimesel kui ka teisel korrusel.

Ettevõtmine on tuule tiibadesse saanud maailmakuulsate kaubamajade vaateakende jõuluaegsest kaunistamisest.

Paljud aknad pakkusid uudistajatele liikuvat vaatemängu. Selles abistasid väätsalasi MTÜ Spark Makerlab asjatundjad, kes tõid kohale hulk mootoreid. Mänguliselt kasutati ka valgustust, mis tooks akendel eksponeeritava pimedal ajal paremini esile.

Väätsa meelitas väikse kiiksuga tava abil jõulude eel alevikku käima rohkelt rahvast. Väätsa vaateakendest on saamas kohalik üritus, mida üldsus jõulude eel juba huviga ootab.

Kirna mõis

Paide ja Türi vahel asuv Kirna mõis, mis aastate jooksul on korduvalt omanikke vahetanud ja mõne aja ka tühjalt seisnud, on justkui uuele elule ärganud. 2018. aasta jooksul on Kirna mõisas olnud rohkesti tasuta loenguid, töötubasid ja teisigi ettevõtmisi, mis vaimse ja füüsilise tervise edendusel toetusid teadusele.

Samuti tegutseb mõisas kohvik, mis pakub tervislikku ja kohalikust toorainest valminud toitu. Hubane toitlustuskoht on kujunenud sedavõrd populaarseks, et vaba päeva või õhtut, mil kohvik reserveeritud poleks, on keeruline leidagi. Kes on suutnud endale koha laua ääres välja võidelda, ei pea pettuma, sest road viivad keele alla.

Tänavusel Järvamaa tervisefoorumil kuulutati välja ka aasta tervisetegu, mille tiitli saajaks osutus just Kirna mõis.

Ettevõtjad Tuuli Org ja Reimo Lilienthal usuvad, et terve ühiskond algab tervest inimesest ning püsiva sisemise õnne eeldus on isikliku vastutuse võtmine.

Mõisas peetud loengud on kõik teaduspõhised, kaasatud on spetsialiste, kes küll suudavad näha tervist ja heaolu mitme vaatenurga alt, kuid ei tegele ebateadustega. Loengud on olnud tasuta, samuti on võimalik neid veebis järelvaadata.

Türi kinnisvara­toetus

Sügisel jõustus Türi vallas kodutoetus, mis katab kuni 40aastastel kinnisvaraostjatel kuni 20 protsenti uue kodu ostuhinnast.

Nii on võimalik noorel perel soetada Türi valda endale kodu kuni 8000eurose soodustusega.

Toetust makstakse neile noortele, kellel Türi vallas korterit või maja polnud. Pered peavad seal elama vähemalt viis aastat.

Türi valla 2018. aasta eelarves on selleks toetuseks ette nähtud 40 000 eurot ja 2019. aasta eelarves 100 000 eurot.

Kuu aega pärast toetuse kehtima hakkamist tunnistasid kinnisvaramaaklerid, et nii suurt huvi sealse kinnisvara vastu poleks nad uskunud.

Esimese kuuga oli vallavalitsusest toetust küsinud viis inimest ja kaks taotlust oli ootel.

Parim naismoto­sportlane Kadri Ehamäe

Tallinnas olnud pidulikul üritusel kuulutas Eesti mootorrattaspordi föderatsioon välja aasta parimad sportlased.

Naistest kuulub aasta parima motosportlase tiitel Türi vallast pärit Kadri Ehamäele.

Hooajale tagasi vaadates ütles Ehamäe, et see oli talle väga raske ja töökas. «Sel aastal panime põhirõhu välisvõistlustele ja see kõik tõi kaasa palju uut. Oli palju rõõmu, kuid ka palju raskusi,» lausus ta.

Ehamäe lisas, et jäi üldpildis hooajaga rahule, kuid eks sisimas ikka kripeldas mõni asi, mida oleks saanud paremini teha. «Ilmselt kogu aastale tagasi vaatan ma suure uhkusega, sest suutsin end palju näidata,» ütles ta.

Türi ühisgümnaasiumi vilistlane, Änari külast pärit ja praegu Tallinna Ülikooli kehakultuuriteaduskonnas õppiv Kadri Ehamäe osalus MMil oli üles seatud ka aasta mototeo kandidaadina.

Türi ranna­jalgpalli­väljak

Suve lõpus avati Türi tehisjärve ääres Järvamaa esimene rannajalgpalliväljak.

Türi valla kodulehe andmetel tekkis mõte Türile rannajalgpalliväljak rajada vallavolikogu liikmel Tanel Viljatil ja tema sõbral Rasmus Romandil möödunud aastal.

Mõlemad mängivad juba viiendat hooaega Eesti rannajalgpalli esiliigat Türi nime all, aga treeninguvõimalus seni Järvamaal puudus. Nii otsustasidki nad asja käsile võtta ja ära teha.

Augusti alguses antud inter­vjuus sõnas üks eestvedajatest, Tanel Viljat: «Hakkasime mõtlema ja uurima, mis oleks väljakule hea koht. Nagu nimetus ütleb, siis rannajalgpall peaks ikkagi rannas olema. Koos Türi vallavalitsusega leidsimegi Türi tehisjärve äärde sobiva ja kena koha.»

Eesti rannajalgpalli koondise peatreeneri Kristian Marmori meelest oli ala jätkusuutlikkust arvestades Kesk-Eestisse väljakut rajada ülioluline. «Kindlasti oli kohalikule meeskonnale sellest palju kasu, sest nüüd ei tule enam mujale trenni sõita ja saab nii-öelda koduliival treeninguid läbi viia,» lausus ta.

Oma hääle saab anda mitut moodi:

  1. veebilehel www.jt.ee
  2. Saada e-kiri aadressile toimetus@jt.ee
  3. Kirjuta oma valikust Järva-Teataja Facebooki sõnumitesse  https://www.facebook.com/J%C3%A4rva-Teataja-141544075877282/
  4. Lõika välja kupong Järva Teatajast ja postita või vii see Järva Teataja toimetusse (Väike-Aia 5, postkast 38, 72711 Paide).
  5. Kirjuta oma valikust Järvamaa Eesti Südamaa Facebooki lehe sõnumitesse https://www.facebook.com/jarvamaa/?epa=SEARCH_BOX

Aasta teole kandideerivad veel:

  • IM-klubi
  • Järva valla äpp
  • Paide riigigümnaasium
  • Paide teater
  • Saja aasta pidustused Paides

Teate koostas:

Merle Rüütel

avalike suhete juht

merle.ryytel@tyri.ee