« Tagasi

Türi Lasteaeda, Väätsa Põhikooli ja Türi Põhikooli tunnustati ettevõtlikkuse eest!

Paide Muusika- ja Teatrimajas oli täna koos ligi 400 koolijuhti, õpetajat ja noort, toimus  haridusprogrammi Ettevõtlik kool Haridusfestival. Festivali fookus oli sel aastal õpetajatel, täpsemini "õpetajad õpetavad õpetajaid".

Festivali raames korraldati erinevaid töötubasid, kuulati edulugusid ning tunnustati tublimaid.

Türi lasteaia projekt "Toidu teekond taldrikule" oli üle-eestilise edulugude konkursi 2019 nominent kategoorias "Ettevõtlik lasteaed" ja sai sai II KOHA. Väätsa Põhikooli "Träsh walk" oli üle-eestilise edulugude konkursi 2019 nominent kategoorias "Parim koostöö partneriga" ning sai samuti pärjatud II KOHAGA!

Türi lasteaed ja "Toidu teekond taldrikule":

Türi lasteaed soovis tutvustada lastele läbi kogemusõppe toidu teekonda lauale. Projekt sai alguse soovist näidata lastele, kust toit tegelikult tuleb (kuidas toit poodi ja sealt edasi toidulauale jõuab). Lapsed said osaleda köögiviljade kasvatamises (seemne külvamisest kuni saagi koristamiseni), köögi- ja puuviljade hoidistamise protsessis ja tutvusid nende säilitamisega. Tegevuse käigus said lapsed teadmisi väga suurest osast lasteaia õppekavas „Mina ja keskkond" valdkonnas sisalduvatest teemadest.

Õppetegevus viidi lasteaias läbi 2018. aasta sügisest kuni 2019. aasta maikuuni.

Eelmine rühm oli kevadel juba seemned aiamaale maha külvanud ja sõimerühma tulnud laste esimene tegevus oli saagi koristamine – maast võeti üles porgandid, sibulad, peedid, kartulid, kasvuhoonest tomatid ja kurgid. Ees ootas sõit maale vanaema juurde tallu, kus lapsed said näha erinevaid puu- ja köögivilju, osaleda saagi koristamises ning nägid, kuidas saak keldrisse hoiule pannakse.

Vanaema pakkis osa saagist lasteaeda kaasa ja järgnevatel päevadel tegeleti saagi hoidistamisega – tehti moosi, pressiti värsket mahla, kuivatati õunu, keedeti kõrvitsasalatit. Õppekäikudel lauta ja talumuuseumi Kurgjal said lapsed teada, kust tulevad meie toidulauale munad ja piim ning mida saame piimast valmistada. Lapsed nägid tänapäevast lüpsirobotit ja vanaaegset koorelahutajat ning said ka ise purgi sees võid valmistada. Tutvuti lihaveiste ja lammastega. Leivanädalal valmistati lastega leiba. Kevadel võeti lastega tomati ja paprika seest uued seemned, mis taaskord uute laste jaoks mulda pisteti.

Väätsa Põhikool ja "Träsh Walk":

Idee seeme idanes 8. klassi ettevõtlusõppe käigus toimunud Väätsa Prügila külastusel. Seal ilmnes asjaolu, et tegelikult ei osata kodudes õigesti jäätmeid sorteerida ja paraku satub endiselt liiga palju olmeprügi hulka pakendeid, mida saaks taaskasutada. Prügimajandus on väga suunatud taaskasutusele ja üllatavalt palju prügi saab lõplikult realiseerida. Loomulikult pidasid Väätsa kooli õpilased oluliseks selles osas midagi ära teha.

Arutati õpilasesindusega ja idee hakkas vaikselt teostuse poole liikuma. Projekti "TräshWalk" kaudu sooviti populariseerida Väätsa Põhikoolis taaskasutust ja keskkonnahoidu. Soov oli, et õpilased astuksid enda mugavustsoonist välja ja looksid kõik koos taaskasutavatest materjalidest loovaid riideesemeid.

Õppetöös oli see seotud nii käsitöö kui ka loodusõpetusega. Ettevõtmine aitas käsitöös areneda ja loovust proovile panna. Riideesemeid valmistati ka käsitöötundides.

Keskkonnaprobleemide tähtsust aitasid esile tuua loodusõpetuse tunnid. Moesõu oli avatud kogu Väätsa kogukonnale. Kuigi Eestis on selliseid moeetendusi ennegi tehtud, pole need veel populaarseks saanud. Nii loodavad ka "TräshWalk"i loojad, et nende tegemised aitavad muuta keskkonnasäästlikud üritused trendikaks ja oluliseks ning tuua tähelepanu olulisele ning vajalikule.

See, kuidas me taaskasutame ja oma keskkonda hoiame on oluline mitte ainult täna, vaid oluline ka tulevastele põlvedele.

Türi Põhikool taotles ettevõtliku õppe kvaliteedistandardit, kool tunnistatigi baastasemele jõudnuks- see tähendab, et kool on juurutanud hästi igapäevasesse õppesse ettevõtliku ja õppijakeskse õpikäsitluse!  

Teate edastas

Merle Rüütel

avalike suhete juht

merle.ryytel@tyri.ee