« Tagasi

Selgusid Järvamaa parimad kodanikualgatuses

Teisipäeval, 25. novembril Väätsa mõisas toimuval Järvamaa kodanikuühiskonna konverentsil tunnustavad MTÜ Kodukant Järvamaa ja SA Järvamaa Arenduskeskus 2014. aasta kodanikualgatuse konkursside tublimaid.

Konkursside eesmärk on tugevdada vabatahtliku tegutsemise traditsioone maakonnas, avaldada avalikku tunnustust küladele ja üksikisikutele tulemusliku tegutsemise eest ning teavitada Järvamaa üldsust maa- ja külaelu olulisusest.

Aasta sädeinimene 2014 on Leila Joosepson Kareda vallast. Kandidaadi esitasid Birgit Itse ja Lea Aas. Leila Joosepsoni tõus Järvamaa maakultuuri taevasse on olnud nagu komeedil  - teisest maakonnast siia kolides täitis ta vahepeal varjusurmas olnud Sargvere mõisa taas tegevusega.  Ellu äratati mõisakino, huviringid ja mitmed tervise-edenduslikud ettevõtmised. Taaskord on Sargvere mõisa tee leidnud seltsid ja eraisikud, kes soovivad seal oma ettevõtmisi läbi viia. Sargvere mõis eesotsas Leilaga on olnud heaks võõrustajaks ka üle-järvamaalistele sündmustele.

Aasta sädeinimene valiti nelja kandidaadi hulgast. MTÜ Kodukant Järvamaa konkursi „Järvamaa aasta sädeinimene 2014" kandidaadid on: Kati Nõlvak, Aili Avi, Pille Raudsepp ja Leila Joosepson.

Aasta küla 2014 on Kaalepi küla Albu vallast. Kandidaadi esitas Anu Tommula. Kaalepi küla tegutseb väga aktiivselt juba 2002. aastast. Lisaks sellele, et kõikvõimalikud rahvakalendritähtpäevad on muutunud küla traditsioonilisteks ühissündmusteks, tegutseb alates 2006. aastast külas oma näitering „Kaalepi Kratt".  2012. a külapäevaks, millega tähistati küla 520. sünnipäeva, kutsuti ellu lausa oma küla ansambel. 2008. aasta detsembris valmis Kaalepis Albu valla külade tuba, mis tänaseks on avatud 5 päeval nädalas ja kuhu külarahvas tuleb meelsasti lahke külatoa perenaise juhendamisel erinevaid tegevusi tegema. Küla noorte eestvedamisel hakkas 2013. aasta augustist ilmuma oma ajaleht „Kaalepi küla teataja". Küla aktiiv on koostöös korteriühistuga rajanud külasse laste mänguväljaku ja palliplatsid. Lisaks hoiab kohalik kogukond heas korras Kaalepi parki, kus asub küla kooskäimiskoht koos lõkkeplatsi, lava, laudade ja pinkidega. Külal on oma lipp, logo, logotooted, koduleht, facebookileht jne.

„Aasta küla 2014" kandidaadid on: Türi vallast Raukla ja Kabala külad, Ambla vallast Sääsküla ning Albu vallast Kaalepi küla.

SA Järvamaa Arenduskeskuse konkursile parima MTÜ leidmiseks esitati neli kandidaati -  MTÜ Imavere lasterikaste perede ühendus, MTÜ Sargvere Mõisakultuuri Edendamise Selts, Ambla valla eakate klubi Vokiratas ja MTÜ Eesti Muusikaõpetajate Sümfooniaorkester.
Aasta parim mittetulundusühing on MTÜ Eesti Muusikaõpetajate Sümfooniaorkester. Kandidaadi esitas Türi Vallavalitsus.
MTÜ korraldab muusikaõpetajatele, -tudengitele ja –õpilastele kontserdi- ja koolitusprojekte, sh suve- ja talvelaagreid, millest võtab iga kord osa 50-100 inimest. Tulemuseks on pillimänguoskuse parendamine läbi grupi- ja koosmängu.
2014. aastal korraldas ühing Türil esmakordselt ainulaadse üle-eestilise noorte tšellistide laagri nimetusega C-Jami Suvekool. Eesti Muusikaõpetajate Sümfooniaorkester rikastab Türi valla kultuuripilti väga omanäolise kollektiiviga, mis meelitab oma kontserditega ligi kultuuritarbijaid nii Järvamaalt kui mujalt Eestist. 

Aasta tublima vabatahtliku konkursile esitati samuti neli kandidaati: Reinika Tatter, Romet Luuk, Helmut Kristal ja perekond Tadr.
Aasta tublima vabatahtlik on Margo Tammepõld. Kandidaadi esitas Paide Linnavalitsus.
Käesoleva aasta septembris täitus 135 aastat organiseeritud– ja vabatahtliku tuletõrje tegevust Paide linnas. Paide vaba-tahtlike tuletõrjujate eestvõtmisel püstitati Reopalu kalmistule vabatahtlike tuletõrjujatele mälestuskuju ja korrastati haua-platsid. Algatuse eestvedajaks oli MTÜ Paide Vabatahtliku Tuletõrje Selts aktiivne liige Margo Tammepõld. Vabatahtliku tuletõrje aastapäevaks korraldati ka kontsert «Laulud päästjatele».


„Hea algatus 2014" kategoorias esitati kuus kandidaati:
Pilguheit 1918. aastal toimunud Ambla lahingule; Paide vabatahtlike tuletõrjujate mälestusmärgi püstitamine ja hauaplatside korrastamine Reopalu kalmistul ning kontserdi „Laulud päästjatele" korraldamine; Koigi mõisa pargi laululava taasavamine; MTÜ Imavere lasterikaste perede ühendus; Kukemuru Ambient; Üle-eestilise Noorte Muusikaliteatri tegevuse käivitamine.

„Hea algatus 2014" on Üle-eestilise Noorte Muusikaliteatri tegevuse käivitamine. Kandidaadi esitas Türi Vallavalitsus.
Üle-eestiline noorte omaalgatuslik projektiteater ühendab 14-23 aastaseid tantsu-, laulu- ja näitlemishuvilisi noori. 2014 jaanuaris lavastas Kaarel Orumägi nende noortega Türi kultuurikeskuses Kaari ja Janika Sillamaa muusikali „Lumivalgeke", mille etendused osutusid väga menukateks. 2014 augustis tõi Kaarel Orumägi Türi kultuurikeskuses samade noortega lavale enda kirjutatud muusikali „Suvelõõm".

SA Järvamaa Arenduskeskus eripreemiad:
* Kukemuru Ambient – väga eriline ja üle-eestiline algatus
Kukemuru Ambient festival sai alguse aastal 2013 ja vaatamata sellele, et tegemist on minimaalsete vahendite abil ja nö. metsas korraldava vabaõhufestivaliga (Järvamaa,Türi vald, Kukemuru) on ettevõtmine kahe aasta jooksul jõudnud Eesti nn. tippfestivalide hulka, mida tuntakse kindla suuna, omanäolisuse ning professionaalse suhtumise kaudu ja kus esinevad rahvusvahelise tuntusega muusikud ning mida külastavad lisaks kohalikule publikule ka inimesed ülejäänud Balti riikidest, Skandinaaviast ja Lääne-Euroopast.

* MTÜ Eesti Jalgrattamuuseum – „tõusev ja säravaim täht"
Jalgrattamuuseum avati 2014. aasta suvel Väätsa Kodanikumajas, ajaloolises vallamajas. Jalgrattamuuseum on vaieldamatult Väätsa valla parim näide käesoleva aasta kodanikualgatusest ja soovist midagi head ning kõigile kasulikku ära teha. Muuseumi avamisele eelnes põhjalik ajastupõhine remont vanas vallamajas. Muuseumi loomise ja ehitustööde eestvedajaks on algusest peale olnud ajaloohuviline IT mees Valdo Praust. Jalgrattamuuseum on ajastutruu muuseum, taastatud ruumide, sisustuse ja oma eksponaatide poolest. Muuseum on rajatud täielikult muuseumi eestvedajate oma vahendite toel ning on abiks olnud mitmetel valla sündmustel nagu näiteks Laulupeo tule toomine. Ühtlasi on muuseumis võimalik tutvuda Väätsa valla ajalooga, mille uurimisse ja esiletoomisse on Valdo Praust ja Eesti Jalgrattamuuseum vabatahtlikult panustanud.

Teet Reieri fotosid tunnustamisest vaata SIIT.

Lisainfo
Riina Trumm
Kodukant Järvamaa MTÜ juhatuse esimees
5332 3903

Kaspar Tammist
SA Järvamaa Arenduskeskus
MTÜ/SA konsultant
385 2365, 5801 0018
 

Teate koostas
Katrin Soomets
kultuuri- ja avalike suhete spetsialist
384 8231, 5332 6401
katrin.soomets@tyri.ee