« Tagasi

Vallavanem Kati Nõlvak: hea hakkamasaamine on saavutatud tänu ettenägelikkusele

Türi vallavanema Kati Nõlvaku kinnitusel saab Türi vald praeguste energiahindade juures küll hästi hakkama, ja et see ka nii jätkuks, on tal oluline sõnum ka riigijuhtidele. 

Türi vallavanem Kati Nõlvak selgitas täna antud intervjuus ERR-i Kesk-Eesti korrespondendile Olev Kengile, et Türi vallas pole põhjust karta, et ühtegi teenust on vaja praeguste energiahindade juures piirata või ära jätta. "Kõik jätkuvad ja on tagatud," kinnitas ta.

Sedavõrd hea hakkamasaamine praeguste energiahindade juures on saavutatud tänu ettenägelikkusele. "Türi vallavalitsus saatis juba septembris nii vallavalitsuse allasutustele kui ka vallamaja töötajatele meeldetuletuse, et me ei saa mõjutada energiahinda, küll saame mõjutada selle tarbimist. Mõistlikule tarbimisele kutsumise sõnum võeti hästi vastu," lausus Nõlvak. Lisaks on hakatud aina rohkem kasutama roheenergiat ning tehtud ka Elektrilevile mitmeid taotlusi päikesepaneelide kasutuselevõtuks. 

Türi vallas saavutati kokkuhoidu ka sellega, et valla juhtimiselt kaotati 1,5 poliitilist valitsuseliikme kohta. Eelarveliselt tähendab see Nõlvaku sõnutsi kokkuhoidu üle 72 000 euro, mida on võimalik kasutada kas lasteaedadesse inventari ostmisel või laste toiduraha tasumisel koolides. 

Käsku kokku hoida pole vallavalitsus pidanud vallavanema sõnutsi andma ka seetõttu, et aasta alguses oldi valla eelarve vastuvõtmisel tulu laekumise osas üsna konservatiivsed. "Tänu konservatiivsusele on tänaseks tulude ülelaekumisi üle 300 000 euro ja see tähendab, et suudame kallinemised kinni maksta," märkis ta. Et nii saaks kinnitada ka edaspidi, soovis Nõlvak edastada sõnumi ka riigijuhtidele. "Riigi tasandilt on erinevate riiklike reformide raames pandud kohalikele omavalitsustele juurde järjest kohustusi. Võib-olla on nüüd juba tagumine aeg ümber vaadata ka toetus- ja tasandusfondi valemid, et lisaks kohustusele saaks omavalitsused kaasa ka tulubaasi," sõnas ta. Vastasel juhul on kohalikud omavalitsused üsna varsti raskustes. 

Küsimusele, kuidas Türi vallas suudetakse hoida avatuna valla ujula, vastas vallavanem, et selle juures on neile abiks ka vallale naeratanud õnn. "Aastaid tagasi arutleti, kas ujulal võiks olla ka päikesepaneelid, ja tol hetkel otsustati, et pika tasumisaja tõttu pole see mõistlik, kuid positiivse küljena sõlmiti siis fikseeritud elektripakett aastani 2025. Tänu sellele ongi nüüd kulu üsna madal," selgitas ta. 

Täispikka intervjuud saab vaadata tänastes ERR uudistes ja lugeda siit- Omavalitsused hoiavad kokku teenuste pealt, mida ei pea osutama

 

Teate koostas

Silvi Lukjanov
avalikud suhted
Türi Vallavalitsus
Avalikud.suhted@tyri.ee