Kaasav eelarve 2019

30.01.20

Igal aastal kavandatakse vallaeelarvesse 25 000 eurot selliste objektide, mis pakuvad avalikku hüve ja on vallas avalikus kasutuses, rajamiseks või parendamiseks. Rajatav või parendatud objekt ei tohi tekitada valla järgnevate aastate eelarvetele ebamõistlikke kulusid. Objekti, mille rajamise või parendamise rahastamise kohta võib ettepaneku teha, minimaalne kulu võib olla 2000 eurot ja maksimaalne kulu 25 000 eurot.

Ülekaaluka häälteenamuse ehk 262 häält sai projekt „Käru terviseraja mängu- ja spordiväljaku rekonstrueerimine ja täiendamine". 

Häälte poolest tuli teisele kohale projekt „Madalseiklusrada Laupa mõisaparki", millega sooviti Laupa mõisaparki paigaldada kümnest elemendist koosnev madalseiklusrada. Selle projekti hinnanguline maksumus on 15 000 eurot, mille kohta kavandeid läbi vaadanud komisjon tegi vallavalitsusele ettepaneku, et pärast Käru projekti hanke läbiviimist ja lõpliku summa selgumist võiks kaaluda ka Laupa mõisapargi madalseiklusraja projekti teostamist.

Türi valla kaasava eelarve projektide pingerida oli järgmine:

*Käru terviseraja mängu- ja spordiväljaku rekonstrueerimine ja täiendamine – 262 häält

*Madalseiklusrada Laupa mõisaparki – 184 häält

*Kabala staadioni ja palliplatsi katete uuendamine – 183 häält

*Taikse seltsimaja kaasajastamine ja sisustamine – 70 häält

*Koerte mängu-, treening- ja jalutusväljaku rajamine – 69 häält

*Madalseiklusrada Türile Lokuta parki – 55 häält

*Türi linn ja vald jalgrattasõbralikuks – 42 häält

*Väätsa Tervisekompleksi väikse saali põrand – 37 häält

*Kõltsi elurajooni teavitusviitade ja välisvalgustuse väljaehitus – 34 häält

 

*Anna konnale teed ehk aita rahada Türi kogukonnamaja (Konn) juurde vajalikud sissesõiduteed ja parklad – 32 häält

 

10. parima ettepaneku tutvustus (pealkirjale klikates saad lugeda iga ettepaneku kohta põhjalikumalt):

« Tagasi

Madalseiklusrada Türile Lokuta parki- 17 000 eurot

3. Pakkuda lastele ja noortele tegusalt,mitmekülgselt ja sportlikult vaba aja veetmise võimalust, mis parandaks ühtlasi ka laste kehalist võimekust ja meelitaks toast õue vaba aega veetma. Atraktsioon muudaks ka Lokuta pargi atraktiivsemaks ja külastatumaks. Siiani on enamus just eelkooli ja põhikooli laste sportliku vabaaja veetmise võimalusi  kogunenud Türi järve äärde, kultuurimaja juurde või hoopis Kõrgessaarde, kuhu nii väiksel Lokutal elaval lapsel on  ilma vanema- või ühistranspordita raske pääseda. Samuti on Lokuta pargis põlispuude näol olemas hea looduslik võimalus madalseiklusparki luua ja ümbruses elamas väga palju selles vanuses lapsi.

4. Seiklusrada on omaette väljakutse ja proovilepanek hoolimata vanusest. Madalseiklusrada pakub just eelkooli- ja põhikooliealistele lastele põnevat ja arendavat tegevust. Tasakaal on alus nii tippspordis, rahvaspordis kui tavaelus ja kasulik kõigile. Lisaks on lastel olemas loomulik huvi ronimise ja turnimise vastu ning seiklusrada on ka selleks hea võimalus ning kindlasti jätkub seda kasutavatel lastel ka tulevikus huvi põnevate spordialade ja liikumise vastu. Idee on elluviidav 12 kuu jooksul. Eestis on praeguseks palju seiklusparkide rajamisega tegelevaid ettevõtteid, kellel on vastav litsents.

5. Madalseiklusparki on oodatud Lokuta ja kogu Türi piirkonna lapsed. Ümberkaudsete paljude  korterelamute lastel on seal kandis väga vähe sportlikke vaba aja veetmise võimalusi, mis ei oleks spetsiifilised. Ootame külla ka lasteaia- ja koolilapsi, rikastama oma liikumisharrastust ja arendama juba varakult head tasakaalu ja julgust. Seiklusrada on mõeldud kuni 14 aastastele lastele.

6. Madalseiklusrada koosneks 10 platvormist ehk elemendist ja viimasel saaks sooritada õhusõidu mööda trossi. Eelarve 17 000 eurot.

7. Madalseikluspargi rajamine Lokuta parki oleks kindlasti selle piirkonna lastele väga suur võimalus veeta oma vaba aega põnevalt õues ja sõltumata lapsevanema transpordist. Siiani on suurte majade vahel ainult vanad metallist kiiged ja ohtlikud ronimisredelid, mis lapsi ei meelita. Ilus looduslik koht oleks kindlasti lastele atraktiivsem ja põnevam. Kindlasti puhuks see ka elu sisse Lokuta pargile ja mõisaümbrusele (Lokuta lasteaed), mida kahjuks paljud Türi kohalikud elanikud pole kunagi külastanudki ega tea sellise koha olemasolust.