EV100 kingitus - suurejooneline ajalooline rongkäik/ rännak „100 aastat Türil“

9. juunil 2018 toimub Türil Türi kultuurikeskuse eestvedamisel suurejooneline ajalooline rongkäik/ rännak „100 aastat Türil"

Kell 15 istutab praegune vallavalitsus Kooli parki (Kooli park piirneb Koidula, Hariduse ja Kooli tänavaga) tammepuu, mis jääb meenutama Eesti vabariigi juubeliaastat.

Kell 16 hakkab rongkäigu kolonn liikuma Jaama tänavalt ja suundub Türi lauluväljakule. Parimad kohad pealtvaatajatele on kesklinn ja lauluväljak, kus rongkäiku ka kommenteeritakse. Näha saab Türi ajaloos olulisi hetki alates Laupa mõisahärra Taubest päris hobukaarikul kuni tänapäevase tehnikani välja.

Esmalt on rännakul kujutatud Türi vanemat aega – raudteelased, pritsumehed, kaitseliitlased. Näha saab poliitilist segadust, alevivalitsust ja 1926. aasta linnaaegseid kodanikke. Linna silti on lubanud tulla kandma kunagise linnapea Viirmaa poeg. Rännakuga kirjeldatakse ära ka raadiomasti valmimislugu, rasked sõjaaastad jne.

Nõukaaegne tehnika on üles rivistatud alates mootorratastest kuni traktorite ja kartulilahtiajamismasinateni välja. Rännakus osalevad ka 60-ndate Türi ettevõtted ja need asutused on väljas oma sümboolikaga.

Taasiseseisvumisaeg. Selles rongkäigu osas on Türi linnavalitsus ning volikogu eesotsas Theo Aasaga, Kosjavoor endiste Kabala, Oisu, Türi valla ja linna juhtidega, praegune volikogu ja vallavalitsus, valla asutused ja ettevõtted, kes on võtnud vaevaks rännakule tulla.

Rännak lõppeb tänapäeva jõustruktuuride masinapargi demonstratsiooniga.

Kolonn möödub Türi vanimast ehitisest – kirikust.

Lauluväljakule jõudes pargitakse raskem tehnika kiriku parklasse ja Kungla tänavale. Lauluväljakul toimub piknik, kuhu võib tulla oma piknikukorviga, aga suupärast saab osta ka kohapeal.

Kohal on fotograaf ja pered saavad jäädvustada oma pildi ajalukku.

Tantsumuusikat mängib Gourmet duo Plus.

Päeva juhib Ugala teatri näitleja, Türil sündinud ja kasvanud Andres Tabun.

Lisainfo:
Ülle Välimäe
Türi kultuurikeskuse direktor
Telefon: 5348 6882
e-post: kultuur@tyri.ee