Valmis Türi kihelkonna ajalooraamat

Türi piirkonna ajalugu on palju uuritud ja kirjasõnas talletatud. Jätkuvalt on valdkondi ja teemasid, mis pakuvad põnevat uurimisainest, kuid on senini käsitlemata.

2. juulil (neljapäeval) algusega kell 16 esitletakse Türi kultuurikeskuses raamatut „Kilde Türi kihelkonna ja linna arengust". Tegemist on juba seitsmenda raamatuga samanimelisest sarjast. Koguteose peatoimetaja Kaarel Aluoja selgitusel koosneb väljaanne 15 artiklist, mis käsitlevad Türi piirkonna elu ja arengut alates mitme sajandi tagusest perioodist kuni kaasajani. Kajastamist leiab Türi-Alliku mõisa lugu, Türi Püha Martini koguduse köstrite ja organistide kiriku-, muusika- ja haridusalane tegevus. Põhjalikult on lahatud Türi linnaks kasvamise ja saamise lugu. Kirja on saanud tähelepanekud Türi linnas paiknevast Tanka külast. Raamatust saab ülevaate Retla rahvaraamatukogu kujunemisest Oisu raamatukoguks ning Türi ümbruskonna haridusvõrgust 1939/1940 õa-l. Persoonilugudena käsitletakse kirjamees Jaan Lintropi ning värvikaupmees Langi tegevust. Lisaks leiab raamatust  ülevaate Türi kaubandustegevuse arenguloost.

2. juulil toimuval esitlusel on huvilistel võimalus kuulata koguteose kaasautorite Ago Pajuri (Türi linnaks kasvamise ja saamise lugu)  ning Ants Krauti (Türi-Alliku mõis) lühiloenguid.

Esitluspäevale lisaks on raamatut võimalik soetada Järvamaa muuseumist, Türi kultuurikeskusest ja Türi muuseumist.

Koguteose väljaandmist toetab kohaliku omaalgatuse programm, Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp, Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum ja Järvamaa Muuseumi Sõprade Selts.

Lisainfo:

Kaarel Aluoja, 5037849

Ründo Mülts, 56682165

Edastas:

Merle Rüütel

avalike suhete juht

merle.ryytel@tyri.ee