Järvamaa aasta tegu tehti Türi vallas

Foto: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Täna kuulutati välja Järvamaa aasta tegu 2020 ja selleks oli ei miskit muud, kui Kirna mõisa tulbimeri.

Kirna mõisa peremees Reimo Lilienthal sõnul poleks ta osanud uneski aimata, et 200 000 tulbisibula mulda panek on nii väärt turundustrikk, et toob ühe nädalavahetusega kohale mitu tuhat inimest.

Järvamaa aasta tegu 2020 sai alguse juba kaks aastat tagasi suure õnnetuse tõttu. 2019. aasta uusaastaööl lendas Nurmiko aiandi kasvuhoonesse rakett ja loetud minutitega oli kasvuhoone hävinud.

Kui seda õnnetust poleks juhtunud, siis oleksid tolles kasvuhoones sirgunud kevadeks ilusad tulbid, mida oleksime saanud poest osta. Nüüd jäid tulbisibulad aiandis maha panemata ja kui need kippusid hallitama minema, oli esialgu plaan need lihtsalt minema visata.

Sellest plaanist kuulis Kirna mõisa omanik Reimo Lilienthal. Ta tegi Nurmikole ettepaneku tuua ülejäänud 200 000 tulbisibulat Kirna mõisasse. Tasuks katsetada. Äkki hakkavad ikka kasvama. Ja kui ei hakka, ega siis sellest ka miskit kahju sünni. Reimo Lilienthal lõi Nurmikoga käed ja hiiglaslik kogus tulbisibulaid jõudiski Kirnasse.

Lilienthal ütles tagantjärele, et tööd ja vaeva oli tõesti palju. Talgute korras sibulad puhastati ja hiljem said need koos heade abilistega mõisaaeda mulda. Kui paljude inimeste käe alt tulbisibulad läbi käisid, seda ei osanud Lilienthal öelda.

Suur oli mõisarahva heameel, kui kevadel pistsidki tulbid ninad mulla seest välja ja neid oli oi kui palju. Kohe nii palju, et kokku lugeda ei jaksa.

Lilienthal sõnas, et niisugust õitemerd, nagu kevadel mõisaaias nägi, ei osanud nad ettegi kujutada. See oli isegi Nurmiko inimestele üllatuseks, et tulbid nii hästi kasvama läksid. Nende kasvuhoonetes kasvatamine on täielik teadus, kus reguleeritakse kogu aeg soojust, niiskust ja valgust. Mõisapargis reguleeris seda kõike ilmataat oma tahtmist mööda.

Lilienthal ütles muiates, et ega talgi ole õitemere kohta muud selgitust, kui et need palju käed, millest tulbisibulad läbi käisid, andsid edasi armastust lillede vastu. Küllap jätkub Kirna mõisa ümbruses ka väge, et tulbid kasvavad siin sama ilusasti kui tipptehnoloogiaga kasvuhoonetes. «Eks ikkagi armastus ja vägi,» kordas ta.

Loe edasi, vaata pilte ja videod Järva Teatajast SIIT

Faktid:

 • Järvamaa Omavalitsuste Liit ja Järva Teataja on Järvamaa aasta tegu valinud juba 19 aastat.
 • Sel aastal võttis aasta teo hääletusest osa rekordarv lehelugejaid. Esmakordselt on hääletusel osalenud nii palju inimesi. Oma panuse andsid 3500 lehelugejat.
 • Türi vallast olid Järvamaa aasta teo nominendid: Kirna tulbimeri, Murumuri koerte mängupark ja Türi põhikool ja spordihoone.
 • Kirna tulpidele andis oma hääle veidi rohkem kui kolmandik hääletajatest.
 • Türi uue põhikooli ja spordihoone poolt andis oma hääle iga viies hääletusel osalenu.

Meediakajastused:

 1. Turistid eelistavad loodust (04.07.2020)
 2. Mõisapargis hakkab kevadel lainetama erkkollane nartsissiväli (07.09.2020)
 3. Kirna tulbimeri täienes (12.12.2020)
 4. Algab Järvamaa aasta teo hääletus (31.12.2020)
 5. Õnnetusest, armastusest ja väest kasvas välja Järvamaa aasta tegu (22.01.2020)
 6. TV3 Lummav vaatepilt! Kirna mõisa aias õitseb ligi pool miljonit värvilist tulpi (20.05.2020)
 7. Maaleht. Tulbid kirna mõisas
 8. ERR. Kirna mõisa pargis on õide puhkemas 200 000 tulpi (20.05.2020)