Türi valla kuldse ja hõbedase aumärgiga tunnustame 2019.aastal neid silmapaistvaid ja kogukonnale olulisi inimesi

8. oktoobril otsustas Türi Vallavalitsus anda Türi vallale osutatud silmapaistvate teenete ning valla huvides pikaajalise tegutsemise eest Türi valla kuldse aumärgi järgmistele isikutele:

VALDO PRAUST

 

Valdo Praust on Eesti küberneetik ja mõisate uurija. Ta on uurinud Eesti maanteede ja teedevõrgu ajalugu, Eesti mõisate ajalugu ja kirjutanud nendest mitmeid raamatuid, tegutseb tunnustatud lektorina Eesti ülikoolides ja on heaks koostööpartneriks nii erinevatele organisatsioonidele kui ka kogukonnale.

Valdo Praustil on oma vanaaegsete jalgrataste kollektsioon ning ta on Väätsal asuva MTÜ Eesti Jalgrattamuuseumi asutaja, eestvedaja. Sh rattaid restaureerib ja nende kohta infot otsib ta ise. Muuseumi pidamise kaudu on Valdo Praust toonud palju tuntust Türi vallale.

Valdo Praust tegeleb andmeturbega ja on muu hulgas Eesti digiallkirja, digiasjaajamise ning rahvusliku infoturbestandardi ISKE üks loojaid ning tegutseb hinnatud õppejõuna ülikoolides. Praust on uurinud nii Väätsa kui ka Türi varasemat ajalugu. Korraldanud muuseumis ajaloo- ja jutuõhtuid (sh. unustatud mõisate sari). Ka šellakplaatide kogumine ja mängimine vanal grammofonil on miskit, mis Valdo Praustile üle Eesti tuntust on toonud.

 

EHA PEHK

Eha Pehk on aktiivne eakate liikumise eestvedaja Türi vallas. Juristina pakub Eha eakatele võimalust saada tasuta õigusalast abi. 2018. aastal avati Türil Eha eestvedamisel eakate tegevuskeskus, mis on saanud eakate seas väga populaarseks. Regulaarselt toimuvad keskuses kokkusaamised, kohtumised külalistega, erinevad töötoad ja tegevused ning osalejate ring aina laieneb. Klubi "Ehavalgus" juhatuse ettepanekul võttis Eha vedada klubi igakuise tegevuse. Osavõtt eakate klubis on laienenud üle valla, klubiõhtud on sisukad ja meeleolukad. Türi valla rõõmud ja mured on Eha südameasjaks.

 

MAARIKA JÄÄTMA

Maarika Jäätma on vibutreener Türi Spordikoolis ja Türi Vibukoolis, mille asutaja ta on. Küllap on eduka treeningtegevuse taga ka tema enda tugev ja edukas sportlasekarjäär: Maarika on saavutanud aastatel 2005-2013 mitmeid kõrgeid kohti nii Eestis kui rahvusvahelistel võistlustel, kroonitud kaheteistkümnel korral Eesti meistritiitliga! Maarika lõpetas küll ise sportlasena võistlemise, kuid temast sai väga edukas treener. Alates 2010. aastast on tänu Maarikale vibusport saanud Eestis uue taseme. Tema kasvandikud toovad järjest medaleid Eesti meistrivõistlustelt ja maailmas tuntakse eestlasi kui vibuspordi tippe. Üha rohkem on meedia kajastanud vibusporti ja koos sellega ka meie Türi valda. Kui seni teadsid kõik Järvakandit kui niinimetatud vibupealinna, siis täna võib julgelt öelda, et vibupealinna tiitli on omale võitnud Türi ja seda suuresti tänu Maarika Jäätmale!

 

8. oktoobril otsustas Türi Vallavalitsus anda Türi valla hõbedase aumärgi järgmistele töökatele ja andekatele noortele, kes lisaks väga headele õpitulemustele on hästi osalenud maakondlikel ja üleriigilistel konkurssidel, saavutanud auhinnalisi kohti Eesti meistrivõistlustel või rahvusvahelistel võistlustel ja olümpiaadidel ning tegutsenud aktiivselt ka koolivälises tegevuses: 

 

HANNAH KALJUR

Hannah Kaljur on sportlik ja aktiivne, rattasõidule pühendunud Türi Põhikooli õpilane. Smart Sport rattaklubiga liitus Hannah 2016. a. Tänaseks on Hannah lõpetamas juba neljandat edukat rattahooaega,  pakkudes tugevat konkurentsi eakaaslastele vabariiklikul tasemel ja tuues seeläbi tuntust ka Türi vallale. 2019. aastal sai Hannah maanteerattasõidu Eesti meistrivõistlustel nii grupi- kui eraldistardis  teise koha ehk kaks EMV hõbemedalit, mis on väga märkimisväärsed tulemused. Lisaks võidutses Hannah N14 vanusegrupis Urumarja velotuuril, võttes nii etapivõite kui ka lõpparvestuses üldvõidu N14 vanusegrupis Filter maanteekarikasarjas. 2019. a kevadel võitis Hannah nii omavanuste kui ka naiste arvestuses Türi-Paide triatloni.

 

MARIA PALLING

Maria Palling on Kärust pärit rõõmsameelne tüdruk - väga andekas ja edukas noor pianist, kes on vaatamata oma noorele eale saavutanud juba väga palju. Ta on aktiivselt osalenud nii regionaalsetel, üleriigilistel kui rahvusvahelistel konkurssidel ja on  Türi Muusikakooli parimate tulemustega klaveriõpilane. Maria on väga edukalt osa võtnud võistlustest Eestis, Lätis, Leedus, Horvaatias, Ameerika Ühendriikides, Serbias ja Itaalias.

 

OLIVER VEIMER

Oliver Veimer õpib Retla-Kabala Koolis, Türi Muusikakoolis trombooni erialal ja Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis rütmimuusikapillide erialal. Oliver laulab Kaarel Orumägi laulustuudios ja Türi Poistekooris, mängib trombooni Orkestris Türi, Paide Linnaorkestris ja Otsa kooli bigbändis, on näitleja Eesti Noorte Muusikaliteatris, osaleb Türi Noortekogu ja Türi Noortekeskuse tegemistes. Oliver käib esinemas paljudel erinevatel sündmustel nii maakonnas kui vabariigis ning näitab häid tulemusi kergejõustikus. Lisaks tegeleb Oliver ka tuletõrjespordiga, olles läbi aastate oma vanusegrupis üle Eesti vaieldamatult parim tuletõrjesportlane. Aastal 2019 on Oliveri tunnustatud mitmekordseks Eesti meistriks tuletõrjespordi aladel. Lisaks Eesti meistritiitlitele püstitas Oliver 2019. aasta võistlushooajal konksredeliga õppetorni ronimises 13-14 aastate vanusegrupis Eesti rekordi.

 

ROBIN JÄÄTMA

Robin Jäätma treenib Türi Spordikoolis vibuspordi erialal ja esindab klubina Türi Vibukooli. Oma treeninguid alustas Robin juba väga varases nooruses. 2016. aastal jõudis Robin rahvusvaheliste võistlusteni, kus ta võitis Euroopa meistrivõistlustel Bukarestis võistkondlikult kadettide arvestuses 4. ja 5. koha ning oli individuaalselt üheksas. 2017. aastal osales ta maailmameistrivõistlustel, kus ta lõpetas võistluse kadettide arvestuses 5. kohaga ja segapaarides oli ta kaheksas. Eelmisel aastal võitis Robin oma esimese rahvusvahelise tiitlivõistluse medali, kus ta Euroopa meistrivõistlustel Patrasis võitis kadettide segavõistkonnaga pronksmedali ja oli individuaalselt kaheksas. 2019. aastal on tema märkimisväärsemaks saavutuseks Napolis toimunud Universiaadi kuldmedal, mida pole siiani suutnud ükski teine Türi valla sportlane. Kuldmedal riputati talle kaela ka Euroopa meistrivõistlustelt Samsunis meesjuunioride arvestuses. Maailmameistrivõistlustel Madridis oli ta meesjuunioride arvestuses kuues ja võistkondlikult üheksas. 2019. aastal krooniti Robin kuuel korral Eesti meistritiitliga. Robin Jäätma on oma heade tulemustega toonud tuntust Türi vallale nii Eestis kui ka välismaal.

Türi valla vapimärgi, kuld- ja hõbemärgid annavad vallavolikogu esimees Andrus Eensoo ja  vallavanem Pipi-Liis Siemann üle 22. oktoobril kell 19 Türi Kultuurikeskuses toimuval Türi valla pidulikul sünnipäevaaktusel, kuhu on oodatud ka kõik vallakodanikud.

Palju õnne kõigile tunnustuse saajatele!

Teate edastas:

Merle Rüütel

avalike suhete juht

merle.ryytel@tyri.ee