« Tagasi

Türil plaanitakse taastada võidutule altar

Ajaloost on teada, et eelmise sajandi kolmekümnendatel aastatel rajati Eestis mitmetes paikades lipuväljakuid ja võidutule altareid. Türi võidutule altar rajati linnavalitsuse toel 1936. aastal kiriku parki ja see kujutas endast väikest küngast, mille tippu viis trepp. Lõkkeplatsi ümbrus oli piiratud suuremate kividega.

Vallavalitsuse arendusjuhi Üllar Vahtramäe sõnul on võidutule altari taastamine olnud viimastel aastatel Türi valla arengukavas ning Türi Kaitseliidu Türi malevkond on seda ideed aktiivselt toetamas. „Plaanis on Türi võidutule altar taasavada k.a 23. juuniks. Esialgseks asukohaks on pakutud Türi kultuurikeskuse esist ala, kuna seal on olemas juba lipuväljak ja  lihtsate väärtuste monument," lisas Vahtramäe. „Kui kellegi on hea idee, siis on see teretulnud. Loovus ei ole ole piiratud materjali ega kujuga. Materjalidena võiks kasutada nii klaasi,  maakivi, sepist või nende kombinatsiooni," täpsustas ta.
Kuna aeg on edasi läinud, siis oleks mõistlik tänapäeval tuld hoida gaasiga. Samas võiks altar olla selline, kus kõigil inimestel on võimalus soovi korral tähtpäevadel süüdata küünlaid, et mälestada neile olulisi inimesi ja sündmusi.

Ettepanekuid  altari võimaliku kuju ja materjali kohta (nii kirjelduse kui joonistena) on oodatud  Türi Vallavalitsuse aadressil Kohtu 2, Türi linn või  e-posti aadressil Yllar.Vahtramae@tyri.ee kuni 15. veebruarini 2015.

                       Rene Viljati fotokogus on säilinud foto altari avamisest.

Ajaloost on teada, et eelmise sajandi kolmekümnendatel aastatel rajati Eestis mitmetes paikades lipuväljakuid ja võidutule altareid. Võidutule altar oli kohaks, kus süüdati  Võidupäeval presidendi poolt saadetud  võidutuli. Võidutule altaril põlevast tulest said kõik võtta tulealge oma jaanituledele. Järvamaalt on teada taolisi altareid  Aravetel ja Türil.   Avamisel osales 1550 inimest, kõnet pidas Kaitseliidu Türi malevkonna pealik J. Laretei. 

Lisainfo
Üllar Vahtramäe
arendusjuht
504 0112
Yllar.Vahtramae@tyri.ee

Teate koostas
Katrin Soomets
kultuuri- ja avalike suhete spetsialist
384 8231, 5332 6401
katrin.soomets@tyri.ee