Toimingupiirangute kohaldamata jätmine (KVS)
Türi Vallavolikogu 16. novembri 2017 otsuse eelnõu „Türi Vallavolikogu esimehele, aseesimehele, alalise komisjoni esimehele ja aseesimehele ning vallavolikogu liikmele vallavolikogu töös osalemise eest tasu määramine, alalise komisjoni liikmele vallavolikogu tegevusega seotud kulude hüvitamine ning vallavolikogu alalise komisjoni töö korraldamiseks raha määramine“ menetlemisel toimingupiirangu kohaldamata jätmine
Türi Vallavolikogu 16. novembri 2017 otsuse eelnõu „Türi Vallavolikogu esimehele, aseesimehele, alalise komisjoni esimehele ja aseesimehele ning vallavolikogu liikmele vallavolikogu töös osalemise eest tasu määramine, alalise komisjoni liikmele vallavolikogu tegevusega seotud kulude hüvitamine ning vallavolikogu alalise komisjoni töö korraldamiseks raha määramine" menetlemisel toimingupiirangu kohaldamata jätmine
Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse (KOKS) § 22 lõike 1 punktide 21 ja 22 alusel on volikogu ainupädevuses volikogu esimehele või aseesimehele töötasu või hüvitise ning volikogu liikmetele volikogu tööst osavõtu eest tasu ja volikogu ülesannete täitmisel tehtud kulutuste eest hüvitise suuruse ja maksmise korra kehtestamine. Volikogu ainupädevuses olevaid ülesandeid ja õigusi ei saa edasi delegeerida.
KOKS § 17 sätestab, et volikogul on õigus maksta oma liikmetele tasu volikogu tööst osavõtu eest ja hüvitist volikogu ülesannete täitmisel tehtud kulutuste eest esitatud dokumentide alusel volikogu kehtestatud määras ja korras.
Türi Vallavolikogu 16. novembri 2017 istungile oli koostatud ja esitatud eelnõu „Türi Vallavolikogu esimehele, aseesimehele, alalise komisjoni esimehele ja aseesimehele ning vallavolikogu liikmele vallavolikogu töös osalemise eest tasu määramine, alalise komisjoni liikmele vallavolikogu tegevusega seotud kulude hüvitamine ning vallavolikogu alalise komisjoni töö korraldamiseks raha määramine".
KOKS § 17 lõikest 5 tulenevalt ei tohi volikogu liige osa võtta sellise üksikakti arutamisest ja otsustamisest, mille suhtes talle laieneb toimingupiirang korruptsioonivastases seaduses sätestatu kohaselt.
Volikogu esimehele, aseesimehele, volikogu liikmetele ja volikogu alaliste komisjonide liikmetele tasu ja hüvitise määramine on oma sisult ja õiguslikust regulatsioonist lähtuvalt üksikakt - otsusega luuakse hüved kindlale isikute grupile (volikogu liikmetele ja volikogu alaliste komisjonide liikmetele). Tegemist ei ole piiritlemata arvu juhtude reguleerimisega ehk volikogu tööga seotud isikutele tasu maksmine ei toimu määruse vormis. Volikogu otsust volikogu liikmetele ja alaliste komisjonide liikmetele tasu maksmiseks või kulu hüvitamiseks saab haldusmenetluse seaduse § 51 lõike 2 alusel liigitada pigem üldkorralduseks.
Korruptsioonivastase seaduse (KVS) § 2 lõigete 1 ja 2 sisust ning § 13 lõike 1 punktis 2 määratud kohustustest tulenevalt on volikogu liige ametiisik. KVS § 11 lõike 1 punktist 1 tulenevalt on ametiisikul keelatud toimingu või otsuse tegemine, kui otsus või toiming tehakse ametiisiku enda või temaga seotud isiku suhtes. Otsuse eelnõu „Türi Vallavolikogu esimehele, aseesimehele, alalise komisjoni esimehele ja aseesimehele ning vallavolikogu liikmele vallavolikogu töös osalemise eest tasu määramine, alalise komisjoni liikmele vallavolikogu tegevusega seotud kulude hüvitamine ning vallavolikogu alalise komisjoni töö korraldamiseks raha määramine" menetluses teevad volikogu liikmed otsustuse endale määratava hüve suhtes. Sellest tulenevalt laieneks kõikidele volikogu liikmetele kohustus ennast otsuste tegemisel taandada.
KVS § 11 lõike 3 punkti 4 alusel ei kohaldata toimingupiirangut, kui ametiisiku asendamine ei ole võimalik asendajale esitatavatele nõuetele vastava isiku puudumise tõttu. KVS § 13 lõike 3 punktis 4 sätestatud alusel toimingupiirangu kohaldamata jätmise kohta tuleb viivitamata ja alaliselt avaldada teade avalikku ülesannet täitva asutuse veebilehel.
Volikogu liikmed on osutunud volikogusse valituks kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadusega sätestatud valimismenetluse korras. Volikogu liikme volituste peatumine ja volikogu liikme asendamine toimub KOKS §-des 19 ja 20 sätestatud korras. Õigusnorme arvestades ei ole võimalik kõiki volikogu liikmeid asendada, mistõttu volikogu ainupädevuses oleva otsuse, millega määratakse volikogu liikmetele ja alaliste komisjonide liikmetele tasud ja hüvitused, menetlemisel ei ole võimalik toimingupiirangut kohaldada ning volikogu ainupädevuses oleva otsus tegid Türi Vallavolikogu I koosseisu[1] liikmed ennast taandamata ning toimingupiirangut kohaldamata.
[1] 22. oktoobril 2017 moodustus haldusrefromi käigus Käru valla, Türi valla ja Väätsa valla ühinemisel uus omavalitsusüksus Türi vald. Teates märgitud volikogu haldusreformijärgselt moodustunud uue omavalitsusüksuse - Türi valla - I koosseis.