Valdkonna UUDISED

« Tagasi

Artikkel- väljaspool kodu osutatavast üldhooldusteenusest

Ajalehes Türi Rahvaleht ilmus 1. detsembril 2022. a Türi valla sostaiaaltööspetsialist Astrit  Fedoritšilt järgmine artikkel: 

Elu on juba kord nii seatud, et elukaare lõpupoole (mõnel ka varem) on inimese igapäevane toimetulek jõudnud piirini, mil tuleb küsida abi kas lastelt, naabritelt või vallast või, olles ise nii tubli, korraldada oma elu vastavalt oma vajadustele ja/või rahakotile.

Valla poole pöördudes tuleb Teie koju sotsiaaltööspetsialist, kes hindab teie abi- ja hooldusvajaduse ning kui võimalik, siis määrab Teile mõne sotsiaalteenuse, mis katab kõige paremini Teie vajaduse. Nendeks on hooldaja määramine läbi hoolduse seadmise, isikliku abistaja teenus, koduteenus, lõimitud sotsiaalteenus koos koduanduri kasutamise võimalusega, tugiisikuteenus, sotsiaaltransporditeenus või päevahoiuteenus ning muidugi väljaspool kodu osutatav üldhooldusteenus, milles räägin praegu Teile lähemalt.

Nagu teenuse nimetus juba ise ütleb, siis tegemist on hooldekodus osutatava teenusega. Türi vallas pakub üldhooldusteenust meie oma Väätsa Eakate kodu (kus on võimalik saada ka päevahoiuteenust) ja Käru Südamekodu, kuid võimalik on valida hooldekodu ka mujalt Eestist. Infot hooldekodude kohta on võimalik leida sotsiaalkindlustusameti kodulehelt ja ka valla sotsiaaltööspetsialistilt. Teenusele saamiseks on vaja võtta ühendust teenuseosutajaga, kellega lepitakse kokku aeg, mil vabaneb koht ja saab teenusele tulla. Teenuse saajaga või lähedasega sõlmib hooldekodu lepingu, milles märgitakse ära kes on maksjad, millised on teenuse saaja ja teenuse osutaja õigused ja kohustused.

Muidugi teame ju, et hooldekodude hinnad on küllalt kõrged ning tavalise inimese sissetulekust (vanaduspensionist ja puudetoetusest) teenuse eest maksmiseks ei piisa ning siis tulevad mängu juba Teie abikaasa ja täisealised lapsed, kes on ülalpidamiskohustusega ning vastavalt perekonnaseadusele peavad andma oma abivajavale pereliikmele ülalpidamist. Seadus näeb ka ette, et kõik osapooled peavad tegema koostööd – nad on kohustatud üksteisele avameelselt rääkima oma sissetulekutest ning väljaminekutest ning võimalustest ülalpidamiskohustust täita. Kui kõikide rahakotid on üle vaadatud ning võimalus hooldekodu eest maksta on olemas – siis on hästi. Kui aga võimalused on piiratud (lapsed kasvatavad oma alaealisi lapsi, makstakse liisinguid ja laene jne), siis on üldhooldusteenuse saajal õigus pöörduda valla poole ja taotleda toetust teenuse eest tasumiseks. Toetuse taotlus võib olla vabas vormis kus tuleb kirjeldada abivajadus, nimetada ära abikaasa, lapsed ja nende kontaktid ning kui on teada kui suures ulatuses on neil võimalik ülalpidamist anda, siis ka osaluse suurus. Samuti tuleb märkida ära kinnisvara olemasolu (millised plaanid on kinnisvaraga- kas pärandatakse, kas müüakse ära, et saada raha hooldekodu eest maksmiseks, kas kingitakse vallale, antakse üürile vm), ning esitada viimase 6 kuu pangakonto väljavõte. Pangakonto väljavõte on vajalik maksejõu kindlaks tegemiseks. Suurema summa kui 1000 euro olemasolul pangakontol peab inimene tasuma esmalt oma vahenditest talle osutatava teenuse eest, alles peale seda on vallal kohustus aidata.

Selline on põhiline info, mida olen tahtnud Teiega jagada. Alati võite pöörduda valla poole kui oma nõust ja jõust ei piisa ning muidugi tahan panna Teile südamele – olge oma vanematega ja lastega kontaktis. Näidake üksteisele, et Te vajate neid. Kurb on kuulda kui laps väidab, et ema või isa ei ole oma kohustust täitnud tema ees. Aga olete ju suureks kasvanud - vanemad kasvatasid Teid nii nagu nende oskused sel ajal olid. Kindlasti on neil kurb ja kahetsevad tehtud vigu aga möödunut tagasi ei too! See eest on nende lastel võimalus oma elu korraldada ja elada nii, et nad vanemate vigu ei kordaks ja kasvataksid oma lapsi hooles ja armastuses.