« Tagasi

"Ma mõtlesin alati, miks keegi midagi ette ei võta kuniks ma sain aru, et see "keegi" olen ma ju ise:" Lily Tomlin

Ülemaailmne koroonaviiruse pandeemia on segi paisanud pea kõigi eestimaalaste harjumuspärase elukorralduse. Piiratud on liikumisvabadus ja Vabariigi Valitsuse poolt on antud ranged soovitused kodus püsida, seda eriti eakamatel inimestel kuna nemad on moel või teisel sellele pahatahtlikule viirusele vastuvõtlikumad. Nii mõnegi eakama vallakodaniku jaoks on üles kerkinud küsimus, et kui ma pean kodus püsima, siis kuidas ma omale söögi lauale saan ja muud inimlikuks eluoluks vajalikud vahendid nagu nt šampoon ja wc-paber jne.

Väga kiiresti peale Eestis eriolukorra kehtestamist võttis Türi vallavalitsus kasutusele kriisitelefoni nr 5125423, millele vastatakse 24/7 ja e-posti aadressi kriis@tyri.ee. Nende kontaktide eesmärgiks on anda vallakodanikele võimalus operatiivselt vallaametnikega ühendust saada, kui keegi vajab ise abi või teab, kedagi, kes vajaks abi.

Vallavanem Pipi-Liis Siemanni sõnul kasutatakse valla kriisitelefoni väga usinasti. „Kui varasemalt oli valla sotsiaalhooldajatel korrapäraselt hooldada 92 inimest, siis peale eriolukorra kehtestamist on lisandunud ligi 25 inimest, kellele vallatöötajad nüüd mõned korrad nädalas ukse taha toitu viimas käivad," ütles Siemann.

Näiteks helistas möödunud nädalal Türi valla kriisitelefonile abisooviga üks armas üle 90aastane Türi memm (ei soovinud oma nime avaldada, aga on vallavalitsusele teada), kes siiani oli ise usinasti poes käinud ja muud vajalikud toimingud teinud. „Ma tegelikult saaksin poes käimisega ise hakkama, aga tunnistan, et kardan seda koroonaviiruse nakkust," ütles memm ja tundis huvi, kuidas antud olukorras edasi peaks toimetama. Juhised said antud ja abi jõudis ilusti kohale ja seda siis eriolukorra lõppemiseni. Rõõm on vastastikune.

Türi valla sotsiaalhooldaja Kairi Reinvarti sõnul on inimesed abi vastu võttes esimese hooga mõnevõrra pelglikud, aga samas on neil ka väga hea meel. Vaatamata suurenenud töökoormusele pakub Reinvartile tema töö suurt rahulolu. „Ikka on ju hea tunne, kui saad kedagi aidata ja vajalik olla," ütles Reinvart ja lähtub oma töös põhimõttest, et ei ole mõtet küsida, miks keegi midagi ette ei võta, et olukorda paremaks muuta kuna "keegi" olen ju mina ise. "Saan anda oma parima seal, kus ma olen ja sellega, mis mulle on antud," tõdes Reinvart.

Vallavalitsus kutsub jätkuvalt inimesi abivajajaid märkama ja neist julgelt meile teada andma. „Ei ole tarvis häbeneda midagi. Oma abivajavate inimeste eest hoolitsemine on kohaliku omavalitsuse kohus ja teeme seda suurima hea meelega, ütles vallavanaem Siemann kindlalt.

Seega, aitäh kõigile, kes olete meile helistanud ja abivajadustest teada andnud! Tehke seda jätkuvalt, kui abi vaja on!

Püsigem terved!

Kriisitelefon 24/7 on 5125423

E-posti aadress kriis@tyri.ee

 

Teate koostas:

Merle Rüütel

avalike suhete juht

merle.ryytel@tyri.ee