« Tagasi

Maailmakoristuspäeval läheb Kärus kalmistu korrastamiseks

Et üleilmne Maailmakoristuspäev kutsub koristama kodukanti, kalmistuid ja randu, korraldavad Türi Haldus koostöös Türi Vallavalitsusega Kärus kalmistu korrastamist.

 

Tänavusel Maailmakoristuspäeval 16. septembril on kõik eestimaalased oodatud taas koristama. Koristust saab läbi viia nii üksi kui väikese või suurema seltskonnaga, kaasates tegevusse kasvõi terve kogukonna ja sõprusseltsi.

Käru kalmistu korrastamisele on oodatud nii kogukonnad inimesed kui ka kõik teised, kelle lähedaste hauad asuvad Käru kalmistul. Korraldajatel on soov korrastada kalmistu ümbrus võsast ja prügist. Kaasa palutakse võtta hea tuju ning töökindad, vajalikud prügikotid on kohapeal olemas.

Heakorratöödega on kalmistul kavas alustada kell 11 ja tööd tegemisele on arvestatud nii paar-kolm tundi. Mida rohkem tuleb osalejaid, seda kiiremini saab tehtud!

Maailmakoristuspäev kutsuti ellu kuus aastat tagasi eestlaste eestvedamisel. Mullu võttis kodanikualgatusest osa ligi 50 000 eestlast ja 14,5 miljon inimest üle ilma. "Oleme kaasanud inimesi lasteaiast ülikoolini, ettevõtteid ja kogukondi. Maailmakoristuspäev on eelkõige ennetustöö," märgib Eesti aktsiooni eestvedaja Elike Saviorg, kelle jutu järgi on siiani umbes 90% Eesti kõikidest koristajatest moodustanud lapsed ja noored.

Tänavusel Maailmakoristuspäeval 16. septembril on kõik eestimaalased oodatud taas koristama. Suuremaid avalikke koristusi on kõigil võimalik ka maailmakoristuse kodulehel maailmakoristus.ee registreerida, kutsumaks sekka rohkem huvilisi.

Sel aastal pöörab Maailmakoristuspäev varasemast rohkem tähelepanu Läänemerele ja meie pikale rannajoonele ning meile kõigile ääretult olulistele paikadele  – kalmistutele. Seetõttu utsitavad eestvedajad talgulisi korraldama koristusi ka surnuaias ja randades ning muude veekogude ääres.

Kalmistu koristustel on tähelepanu all plastist kalmuküünlad, mida vedeleb maas ja looduses nii kalmistutel kui surnuaedade servades ja Savioru sõnutsi lausa uskumatutes kogustes.

Nii teeb Maailmakoristuspäev koostööd hauaplatside hooldus- ja renoveerimisteenuseid pakkuva ettevõttega Gratitude Services, kes on selles valdkonnas tegutsenud juba viimased neli aastat. "Kutsume kõiki eestlasi üles koristama meie kalmistuid ja kirikute ümbrust. Eestis viiakse aastas kalmistutele sadu tuhandeid plastküünlaid, mis jäävad tihtipeale pooltühjana kalmistutele vedelema või tassivad need linnud ümbruskonda laiali. Samuti visatakse paljudes kohtades plastjäätmeid lihtsalt aia taha või selleks mitte ettenähtud kohtadesse," selgitab probleemi ulatust Gratitude Services kaasasutaja Gerli Palgi. Lisaks jõuavad sageli need lagunematud plastist topsid tuulega teepervedele või metsa alla.

Nii et koristuspäeval võib iga inimene leida endale südamelähedase paiga ja selle prügist puhtaks teha. Igasugune panus on tähtis ja vajalik. Igal aastal on tuhanded eestlased noppinud linnatänavatelt, metsast, randadelt ja mujalt tonnide viisi prahti. Käiste üles käärimine ja koristamine on aga parim viis mõelda korra läbi oma harjumused, valikud ning elustiil. Samuti ei tohiks ära unustada asjaolu, et kõik veed viivad Läänemerre, mis tähendab, et ka näiteks kõige kaugemas Eesti paigas elava inimese kanalisatsioonivesi jõuab lõpuks merre välja.

2023. aasta Maailmakoristuspäeva rannakoristused said alguse juba suvel ning 31. augustil tähistame Läänemere päeva.

16. septembril aga tulevad kümned tuhanded eestlased välja, et kõik koos Maailmakoristuspäeval oma kodupaigad puhtaks kraamida. Maailmakoristusele saab registreeruda alates augustist maailmakoristus.ee kodulehel, samuti saab veebilehel registreerida avaliku koristuspaiga või -aktsiooni.

 

INFOKAST

Kuidas koristust organiseerida?

  • Prügi soovitame korjata enda ümbruskonnast. Sobib nii roheala, rand, kalmistu kui ka linnatänav. Vajadusel võta koristuskoha leidmiseks ühendust kohaliku omavalitsusega
  • Väikeprügi kogumiseks soovitame kasutada taaskasutatud kotte (vanad saia- ja leivakotid). Neid on mugav panna avalikesse konteineritesse
  • Prügi ladustamiseks soovitame kasutada avalikke või võimalusel isiklikku prügikonteinerit. Vajadusel küsi nõu kohalikust omavalitsusest
  • Ohutuse tagamiseks soovitame kasutada kindaid, vajadusel helkurvesti
  • Registreeri koristus maailmakoristus.ee kodulehel
  • Küsimuste korral võta ühendust Maailmakoristuspäeva tiimiga - info@maailmakoristus.ee

 

FAKTIKAST

Mida on oluline teada koristades kalmistut?

  • Hauaplatsidelt tohib ära korjata ainult tühjad plastist küünlatopsid hauale astumata! Muust materjalist, laternates ning korduvkasutuses olevad küünlatopsid jäävad hauale.
  • Kui prügi vedeleb hauaplatside vahel, teeradadel ja kalmistut ümbritseval alal, tohib selle ära visata. Hauakivi taga olevad esemed peavad alles jääma, need on pandud sinna põhjusega.
  • Sorteeri prügi vastavalt kalmistu võimalustele.

 

Teate toimetas

 

Silvi Lukjanov 
avalikud suhted 
Türi Vallavalitsus 
silvi.lukjanov@tyri.ee