Päevahoiuteenus on Türi valla uus sotsiaalteenus

Päevahoiuteenus Väätsa eakate kodus on mõeldud inimestele, kes vajavad hooldust ja järelevalvet päevasel ajal. Põhjuseks võib olla kukkumisoht, mäluhäired, algav dementsus, hirm üksiolemise ees, soov suhelda jne.
 
Päevahoiuteenus aitab eaka inimese perekonnal säilitada nii eaka enda kui tema lähedaste elukvaliteeti. Teenus soodustab inimeste kodus elamist, lükkab edasi ööpäevaringsele hooldusele paigutamist ja võimaldades tema lähedastel jätkata töötamist ning saada puhkust.
 
Päevahoiuteenusel olevatele eakatele tagatakse vastavalt vajadusele päevane hooldus, abi hügieenitoimingutes, võimalus puhkamiseks ja suhtlemiseks. Kliendid osalevad vastavalt oma soovile ja võimekusele kõikides Väätsa eakate kodus toimuvates tegevustes: võimlemine, lauamängude mängimine, käsitöö, lugemine, vestlusringid jm. Kindlasti on oluline oma eakaaslastega suhtlemine ja seltskonnas olemine. Räägime elust ja maailmaasjadest, loeme põnevaid ajakirju, tähistame tähtpäevi ja teeme palju muud toredat. Päevahoidu võib tulla ka esialgu tutvuma. Takistuseks ei ole ratastooli või rulaatori kasutamine. Vajalikud abivahendid on meil olemas.
 
Teenus sobib nii neile, kes seavad esikohale suhtlemise, näputöö ja muud tegevused, kui ka neile, kes veedavad suurema osa päevast voodis ja vajavad abi näiteks enesehooldusel või söömisel. Väätsa eakate kodus on avar õu ja varjualusega terrassid, nii saab värskest õhku hingata iga ilmaga.
 
Teenust pakutakse vastavalt kliendi vajadustele ajavahemikul kell 7-19, üldjuhul tööpäevadel. Soovime pakkuda paindlikku ja perekondade vajadusest lähtuvat teenust. Päevahoidu saab tulla igapäevaselt või kindlatel nädalapäevadel, üksikutel päevadel või mingil perioodil, kus tervis kehvem või lähedased tööga rohkem hõivatud või vajavad pereliikme ise hooldusest pisut puhkust.
 
Päevahoiuteenus on Türi piirkonnas ja Järvamaal uus teenus ja osaliselt rahastab seda Euroopa Sotsiaalfond. Tänu sellele on Türi valla poolt teenusele suunatud inimesele selle hind 10 eurot päevas kogu projekti perioodil st kuni 2022. aasta lõpuni. Võrdluseks, et tavapärasel ööpäevaringsel hooldusel on kuu maksumus alates 915 eurost. Vajadusel on võimalik abistada transpordiga.  Hinna sees on ka toitlustamine kolm korda päevas. Väga maitsvad toidud tuuakse Väätsa Põhikoolist
 
Projekti raames loodi Türi valla teemaline mälutreeningmäng, kus mängijatel tuleb otsida tuttavaid kaarti paare. Kaartidel on Türi vallale omased kohad ja olulist infot, mida mängijal on oluline teada (nt perearsti nõuandeliini telefoni number). Mängu saab mängida Väätsa eakate kodus kohapeal ning kõik projektis osalejad saavad mängu oma enda mängu koju kaasa. 
 
Mälutreeningmäng. Foto: Teet Reier. 
 
Teenuse saamiseks pöörduda Türi Vallavalitsuse sotsiaaltööspetsialist Astrit Ujoki poole, tel 53225674, Astrit.Ujok@tyri.ee.
 
Tiia Mettus
Väätsa eakate kodu juhataja
 
Päevahoiuteenust osutatakse Euroopa Sotsiaalfondi rahastatud projekti „Hoolekandeteenuste laiendamine Türi vallas" abil. Projekti kestvus 1. jaanuar 2021-31. detsember 2022.