Türi kaitseliitlased tähistavad 95.aastapäeva

Foto: Merilin Sepp

Türi Ühiskompanii lipu taasõnnistamine
 
02. jaanuaril täitub 95 aastat päevast, mil loodi Kaitseliidu Türi üksikkompanii eelkäija Kaitseliidu Türi malevkond. Sel puhul kogunevad Türi kaitseliitlased 03. jaanuaril Türi Kultuurikeskusesse, et üheskoos sünnipäeva tähistada.
 
Türi malevkonna asutamise kuupäevaks loetakse 02. jaanuari 1925. aastal. Nimetatud päeval kutsus major Oidermann kokku Türi koosoleku Türi jaoskonna loomiseks. Koosolek valis jaoskonna juhatajaks reservlipnik A. Viirmaa, kes major Oidermanni poolt sellele ametikohale ka kinnitati.
 
Kaitseliidu Türi malevkonda, tänast Türi üksikkompaniid on juhtinud enne II Maailmasõda Ants Viirmaa, Ruurik Valter Mihkelsaar, Herbert Alexander Puupill. Kaitseliidu taasloomise järgselt Einu Juhkam, Tõnu Kibena, Heldur Meister ning alates 01.aprillist 2018 Urmas Piigert. Alles hiljuti saadi kontakti II Maailmasõja eelse viimase malevkonna pealiku Herbert Puupilli tütre Hellega, kes oma ema ja isa mälestused üksikkompaniile saatis.
 
Tänasel päeval on Türi üksikkompaniis 184 tegevliiget, kes vabatahtlikuna oma aega riigikaitsesse panustavad. Lisaks põhilisele – sõjalisele väljaõppele – lüüakse kaasa ka laskeväljaõppel, sporditegevuses, noortejuhtidena, tehakse koostööd kogukonnaga ning palju muud. Lisaks osalevad kaks üksikkompanii liiget ka Türi valla kriisikomisjoni töös. 2019.aastal on näiteks üks Türi üksikkompanii liige panustanud Kaitseliidu tegevusse üle 1800 vabatahtliku tunni. Üldiselt jäävad kõige agaramate üksikkompanii liikmete aktiivsustunnid 150-558 tunni vahele. Et Türi üksikkompanii liikmed on aktiivsed ja osavõtlikud nii Kaitseliidu kui kogukonna tegevuses, näitavad ka 2019.aastal Türi kaitseliitlasele Alfons Jakobsonile omistatud Türi valla aukodaniku tiitel ning Asko Osulale omistatud Järva maleva aasta kaitseliitlase tiitel.
 
Kaks aastat tagasi, 2017.aastal, taasõnnistati Türi üksikkompanii lipp ning samast aastast alates alustati oma tunnustuste kätteandmist. Nimelt on üksikkompaniil kasutusel oma tänukiri ning ka teenetemärk. Sel aastal aga leidis üksikkompanii endale uusi sõpru Türi asutuste ning ettevõtete näol, kes Türi kaitseliitlastele oma teenustele ja kaupadele soodustusi pakuvad.
 
Oma sünnipäeva tähistavad Türi kaitseliitlased koos oma sõpradega 03. jaanuaril Türi Kultuurikeskuses.
 
Pidulikul aktusel tunnustatakse tublimaid ning kuulatakse head muusikat. Sellele järgneb Türi üksikkompanii pealiku vastuvõtt kutsututele.
 
Teate edastas
 
Merle Rüütel
avalike suhete juht