#KõKutanTüril

Kas sa teadsid, et kilekotid on tehtud naftast ja ainuüksi Ameerikas kasutatakse igal aastal kilekottide tootmiseks 12 miljonit barrelit naftat aastas ja üle maailma kasutatakse igas minutis umbes 2 miljonit kilekotti?!
 
Kas sa teadsid, et ühe klaaspudeli loomulik lagunemine võib võtta 4000 - 1 miljon aastat!?
 
Ainuüksi austraallased tarbivad 1,36 miljonit tonni klaaspakendeid aastas. Klaas on 100% ümbertöödeldav ning seda saab lõpmatult palju kordi ringlusse võtta ja ümber töödelda, ilma et see kuluks. Klaasi ringlussevõtt (mitte põõsa alla viskamine) aitab ka vähendada õhu- ja veereostust. Ühe klaaspudeli taaskasutusest säästetud elekter võib 100-vatise lambipirniga töötada neli tundi.
 
Sina ja mina saame omalt poolt väga palju ära teha selleks, et meie elukeskkond ilusam ja puhtam oleks.
 
Türi vallavalitsuse esindajad käisid täna hommikul Türi linnas KõKuta (kõnni ja kummarda) kampaania raames prügi korjamas. Üldmulje oli pigem positiivne. Küll, aga kogunes tänavalt ja pargist prügikottidesse tahtmatult palju plastikkotte, õlle- ja viinapudeleid, kondoomipakke, suitsukonisid, helkureid, mokatubaka kotikesi ja pakendeid, taskurätte, pirukate paberkotte jmt.
 
Meie andsime oma panuse täna ja teeme seda veel ja veel. Oma KõKutamise teekonnal nägime ka teisigi KõKutamas. Kutsume kõiki Türi valla inimesi KõKutama ja oma tavapärasele liikumistrajektoorile prügikotti kaasa võtma, et teele jäänud sodi üles korjata. Ja loomulikult kutsume inimesi üles oma prügi viskama selleks ettenähtud kohta.
 
Ühe harjumuse väljakujunemine ja kinnistumine pidi toimuma 21 järjestikuse päeva jooksul. Siinkohal ei ole mõtet küsida, miks "keegi ei tee". Meie kõigi kätes ongi meie koduvald puhtana hoida. Kasutagem siis seda võimalust ja eesõigust olla oma elukeskkonna hoidmisel eeskujuks. Ring ei lõppe, kui ühed korjavad ja teised kohe loobivad.
 
#KõKutaTüril kampaania kestab kuu aega. Kõigi kampaanias osalejate vahel loositakse välja ka auhindu. Kampaaniat korraldavad Türi Kultuurikeskus, Türi Noortekeskus, Türi Spordiklubide Liit, Türi vald, Europe Direct Türi ja Türi Haldus. Uuri täpsemalt Facebooki lehte KõKuta Türil. Osalemiseks postita pilte oma sodikorjamisest ja kasuta hashtagi #KõKutanTüril
 
KõKuta Türil kampaania eestvedaja ja algataja on Türi kultuurikeskuse kultuuritööspetsialist Sulev Liiva, kes oma loomuselt on väga rohelise mõtteviisiga inimene. Sulev on võtnud omale südameasjaks anda kasvõi väikene panus oma elukeskkonna parendamise nimel ja on seisukohal, et iga inimene saab ise oma kodukoha puhtuse hoidmisele lihtsalt kaasa aidata ilma suuri kulutusi tegemata.
 
KõKutame koos puhtama Türi nimel.
 
Aitäh, et sa hoolid!
 
Vaata PILTE SIIT
 
Merle Rüütel
avalike suhete juht