Veebruaris tähistame Tartu rahulepingu 95. ja Eesti Vabariigi 97. aastapäeva

Veebruarikuu on Eesti Vabariigi sünnipäeva kuu, mil paljud inimesed mõtlevad sellele, mida on korda saatnud meie esivanemad ning kui hea on elada iseseisvas riigis. Tartu rahuleping on 2. veebruaril 1920 Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel Tartus sõlmitud rahvusvaheline leping, millega lõpetatid Vabadussõda, määrati Eesti idapiir ning Nõukogude Venemaa tunnustas Eesti vabariigi iseseisvust. Lennart Meri on väga tabavalt öelnud: Tartu rahu on Eesti Vabariigi sünnitunnistus!

Esmaspäeval, 2. veebruaril kell 12 meenutatakse Türi kesklinna kalmistul Vabadussõja mälestussamba juures Tartu rahulepingu sõlmimise tähtsust, austatakse Vabadussõjas langenuid ja kõneldakse soovist elada rahus. Aastapäeva puhul süütavad küünlad ning asetavad lilled Türi valla esindajad, Memento Järvamaa Ühenduse liikmed, Kaitseliidu Järva Maleva esindajad.

Sel aastal möödub Eesti Vabariigi väljakuulutamisest 97 aastat.

Eesti iseseisvuspäev on riigi ja rahva pidupäev. Sel puhul toimuvad pidulikud kontsert- aktused 18. veebruaril kell 15 Kabala mõisas, 20. veebruaril kell 18 Türi kultuurikeskuses ja 21. veebruaril kell 18 Oisu rahvamajas, kus esinevad meie oma kollektiivid ja solistid. Türil toimuval aktusel tunnustatakse Türi valla inimesi ja ettevõtjaid, kes oma tegevusega on kaasa aidanud valla või mõne eluvaldkonna arengule ning toonud paikkonnale tuntust. Oisus toimub 21. veebruaril kell 20 peoõhtu Taikse kapelliga „Lõõtsaliigutajad".

Teisipäeval, 24. veebruaril kell 12 toimub tseremoonia Türi kesklinna kalmistul, kus meenutatakse Eesti riigi sündi ja oma riigi taastamist.

2. veebruar ja 24. veebruar on Eestis lipupäevad, mil heisatakse terve Eestimaa lipuehtesse. Lipupäevad räägivad meile olulistest sündmustest ja väärtustest: omariikluse loomisest, võitlusest vabaduse eest, kultuurialustest ja demokraatia tähtsusest.

Katrin Soomets
kultuuri- ja avalike suhete spetsialist
384 8231, 5332 6401
katrin.soomets@tyri.ee