Käru Muuseumis avatakse uus näitus “Loodus Eesti kultuuriloolistel kaartidel. Olev Soans 100”

Foto Sergei Trofimov.

Sel kevadel saab esmakordselt tutvuda kõikide Olev Soansi kultuurilooliste piltkaartidega. Selleks tuleks külastada nelja näitust Kesk-Eestis, millest esimene avatakse Käru Muuseumis 26. aprillil.  Järvamaal toimuvad näitused on teadaolevalt seni kõige laiaulatuslikum esitlus Olev Soansi töödest, kelle sünnist möödub maikuus 100 aastat.

Olev Soans alustas kunstnikuteed raamatuillustraatori ja plakatikunstnikuna, kuid üldsusele sai tuntuks just oma infograafiliste kultuurilooliste piltkaartide kaudu. 1975. aastal valminud esimese kultuuriloolise kaardi suur edu inspireeris kunstnikku ette võtma terve temaatiliste piltkaartide sarja loomise. Järgneva paarikümne aastaga valmis ligikaudu 40 Eesti suurt piltkaarti ning ridamisi väiksemaid, mis annavad rikkaliku sissevaate Eesti kultuuri, ajalukku ja loodusesse. Kaartide koostajaid, konsultante ja abilisi oli kokku üle 80. Näiteks Lennart Meri, Jaan Eilart või Gustav Ernesaks. Iga piltkaart oli paljude kultuuritegelaste ühine pingutus jäädvustada Eestit, rääkida oma kodumaast nõukogude aja piirangute kiuste. Järvamaa näitustel on näha üle 100 töö.

Käru avanäituse teema "Eesti Loodus" väljendab looduse tähtsust rahvuslikus identiteedis ning looduskaitse olulisust rahvuslikul taasärkamisel. Käru näitusel saab uudistada vastavaid töid: "Eesti Loodus, tema omapära ja kaitse", "Roheline Eesti" ja "Lahemaa Rahvuspark", aga ka Eesti lindude, kalade, imetajate piltkaarte. Apteekide kaardil on leitavad Eesti ravimtaimed, Tallinna Loomaaia kaardil aga eksootilisemad loomad. Eesti kirjandusloolise piltkaardiga saadab Käru näitus tervituse ka Eesti Raamat 500 tähtpäevale.

Eraldi vaatamisväärsusena on väljas "Tallinna Deklaratsioon", millele kunstilise vormi andis Urmas Ploomipuu. Rahvusvahelise looduskaitseorganisatsiooni poolt Saksamaa, Soome, Taani jt osalemisel 1983. a vastu võetud Tallinna üleskutse looduse ja kunstide ühtsusest andis sügaval stagnatsiooniajal lootust väikerahva kultuurilisele kestmisele oma igipõliste maastike keskel.

Käru näituse avamisel 26.aprillil saavad sõna näituse korraldajad Maive Rute ja Jüri Rute, Järvamaa juurtega Euroopa Komisjoni töötajad. Esinema on kutsutud ka mõisa-uurija Valdo Praost. Maive Rute: "Usun, et Olev Soansi kultuuriloolised kaardid edastavad olulise sõnumi kogukondlikust koostööst ja kestmajäämisest ka läbi raskete aegade. Nendes töödes on vanematele inimestele taasleidmist ning noorematele avastamisrõõmu."

Käru muuseumi asutaja Aljona Suržikova: "Mul on hea meel, et Maive ja Jüri korraldavad meie muuseumis sellise näituse, kuna see kindlasti toob meile meeskülalisi. Enamus Käru muuseumi külalistest on naised, aga kaardid, uurimused ja graafika on midagi, mis kindlasti ka mehi huvitab."

Olev Soans 100 sama seeria järgmised näitused avatakse 11. mail Järva-Jaani Muuseumide Keskuses, 29. mail Paide Wittensteini Tegevusmuuseumis ning 31.mail Esna Galeriis. Lisaks piltkaartidele esitatakse graafikat, illustreeritud raamatuid ja muid eksponaate. Kõik näitused on eripalgelised, erineva tööde valikuga.

Käru näitusel pakutakse lastele mängu: leida väike valge puudel, kelle Olev Soans kaardile kandis enda koera Bonifaciuse mälestuseks. Nii puudli leidmiseks kui kaartide uurimiseks oleks hea kaasa võtta luup. Puudli ülesleidjad saavad korraldajatelt auhinnad. Auhinnad loositakse ka nende osalejate vahel, kes külastavad kõiki nelja näitust ja jätavad viimasesse täidetud näituse passi oma kontaktidega. Käru muuseumis käimist tõestab näiteks märk lastekäruga. Käru muuseumis näitus on avatud kuni 25. oktoobrini.