Oisu alevik

Oisu alevik asub Türi linnast 12 km kagus mööda Tallinn – Viljandi maanteed. Oisu piirneb Väljaotsa, Metsaküla, Retla, Saareotsa ja Kärevere küladega.

Oisu küla mainiti esmakordselt 15. sajandil nimega Ossekul. Kasutatud on nimesid ka Oiso, Oyes, Oysaby, Ohjeso. XX sajandi algusest tunti Oisu nime all Oisu mõisa südant ja meierei ümbrust, varem kandis Oisu nime ka pärastine Väljaotsa küla. Aleviku nimetus anti Oisule 1975. aastal.

Oisu alevik oli kunagise Estonia kolhoosi, endise Oisu valla ja on siiani osaühing Estonia keskuseks. Oisu aleviku aktiivsete elanike tegevust tunnustati 2015. aastal Türi valla aasta küla tiitliga.

1851. aastal ehitati otstest ühe- ja keskelt kahekorruselisena Oisu mõisa hilisklassitsislik paekivist häärber. Tänapäeval asub hoones rahvamaja, mida piirab vabakujunduslik 3 ha suurune park. Peamised puuliigid on seal tamm, vaher, pärn, saar ja kuusk, pargi harulduseks on suur elupuu.

Oisus pakuvad teenuseid Retla-Kabala kool ja selle lasteaia õppekoht, raamatukogu, kauplus ja perearstipunkt. Suurimaks kohapealseks tööandjaks on põllumajanduslik suurettevõte OÜ Estonia.